banner78

Diyanet ile TSE helal gıda logosunda buluşacak

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Genel Sekreteri Üzeyir Karagöz, Diyanet İşleri Başkanlığı ile helal gıda logosunda ortak paydada buluşacaklarını söyledi.

Diyanet ile TSE helal gıda logosunda buluşacak
Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Genel Sekreteri Üzeyir Karagöz, Diyanet İşleri Başkanlığı ile helal gıda logosunda ortak paydada buluşacaklarını söyledi. Karagöz, “İki kurumun yer aldığı logo, bundan sonraki süreçte piyasada yer alacak.” dedi.

TSE ile Kayseri Şeker Fabrikası arasında 'Muayene ve Gözetim Hizmeti Protokolü' imzalandı.Kayseri Şeker Fabrikası’nda gerçekleştirilen protokol imza törenine, Türk Standartları Enstitüsü Genel Sekreteri Üzeyir Karagöz, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Akdeniz ile fabrika yöneticileri ve çalışanları katıldı.

Türk Standartları Enstitüsü Genel Sekreteri Üzeyir Karagöz, yaptığı konuşmada, Şeker Fabrikası’nın şeffaflık konusunda bir adım daha ileri gittiğini söyledi. Karagöz, “Bu cesur davranışından dolayı yönetimi tebrik ediyorum. Çünkü kimse yoğurdum ekşi demez. Ama artık yoğurdun bedelini ödeyen herkes incinmeden yoğurdun ne kadar ekşi ve tatlı olduğunu görecek. Raporlar, adalet terazisi çerçevesinde hazırlanacak.” şeklinde konuştu.

TSE’nin ‘helal gıda’ sertifikası ile ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte yürüttüğü ortak logo çalışması hakkında da bilgi veren Karagöz, “İlerleyen günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı ile TSE’nin ortak logolu helal gıda belgesi piyasa yer alacak.” dedi.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Hüseyin Akay ise imzalanan protokol ile birlikte şeker pancarında fire ve şeker oranı konusunda yaşanan bazı olumsuzların da giderileceğini söyledi. Akay, “Bu konuda daha önce bazı tereddütler vardı. Bizler de tereddütlerin tamamen ortadan kalktığından tam olarak emin değildik. Bu nedenle bu hizmeti vermeye başlayan TSE ile görüşmelere başladık. Bundan sonra fire ve şeker tespiti TSE tarafından yapılacak. Çiftçi ve Şeker Fabrikası adına oluşan tereddüt de ortadan kalkacak. İki taraf da karlı çıkacak. Bu protokol ile de kendimize ne kadar güvendiğimizi ortaya koyuyoruz. Bu, gıda sektöründe de bir ilk. Diğer yandan, internetten fire konusundaki canlı izleme hizmetini de almaya devam edecek.” dedi. Yapılan konuşmaların ardından taraflar arasında hazırlanan protokol imzalandı.
Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2013, 13:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96