banner78

Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Fikri Işik:

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Eğer yolsuzluk varsa yola kaynak bulamazsınız. Eğer bu kadar yoğun yol yapıyorsanız, Cumhuriyet tarihi boyunca biz 6 bin 100 kilometre duble yol yapmışız, şu anda AK Parti iktidarı döneminde...

Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Fikri Işik:
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Eğer yolsuzluk varsa yola kaynak bulamazsınız. Eğer bu kadar yoğun yol yapıyorsanız, Cumhuriyet tarihi boyunca biz 6 bin 100 kilometre duble yol yapmışız, şu anda AK Parti iktidarı döneminde 17 bin 500 kilometre duble yol yapmışız” dedi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Kocaeli’de gerçekleştirdikleri temaslar kapsamında Gebze Ticaret Odası’nda düzenlenen Mesleki Eğitim Protokolü imza törenine katıldı. Törende konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, nitelikli çalışan arayan işverenler için kolaylıklar sağlayacak olan Mesleki Eğitim Programı’ndan bahsetti. Herhangi bir meslek dalında bir işverenin aradığı nitelikli elemanın nasıl ortaya çıktığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “İşveren olarak eleman aradığınız iş kolunu belirterek müracaat ediyorsunuz. Çağrıya çıkılıyor. Mesleği olmayan kardeşlerimize çağrı yapılıyor. İŞKUR ile beraber bu görevi yürütüyoruz. Siz başvuruda bulunduktan sonra biz mesleği olmayan kardeşlerimize çağrı yapıyoruz. Kabul edenler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan müfredat ile meslek liselerinde 3 aylık bir eğitim alıyor. 3 ay boyunca bu kardeşimiz günlük 25 TL cep harçlığı alıyor. Bunun yanında bir de sigortası var. 3 aylık eğitim bittikten sonra, işverenin yanında 3 ay da çalışıyor bu kardeşimiz. Bu sırada işverenin cebinden 1 TL ücret çıkmıyor. Bu 3 ay süresince de yine günlük 25 TL cep harçlığı ve sigorta devam ediyor. 6 ay sonunda işverenin de onayını aldığında bu kardeşimize bir sertifika veriyoruz. İşveren olarak da en büyük şikayetiniz istihdam üzerindeki vergisel yükler. Bunda da şikayetçi olmakta haklı mısınız? Yüzde 100 haklısınız. Çünkü bir işçimizin eline net 100 TL maaş geçiyorsa, bunun işverene maliyeti 180 TL. Dünyada bir numarayız. Devletimiz de sağ olsun, bu yüzde 18 olan işveren payının tamamını 4 buçuk yıl süreyle almıyor. Yani istihdam üzerindeki vergi yüklerinden şikayetçiyiz, karsızlıktan şikayetçiyiz zaten. İşte size hem nitelikli eleman, hem de karınızı arttıracak bir proje” şeklinde konuştu.
Programda yaptığı konuşmada hükümetin Kocaeli’nin Gebze ilçesi ile ilgili projelerinden bahseden Bakan Işık ise, bazı kesimler tarafından dile getirilen yolsuzluk iddialarına da değindi. Bakan Işık, “Yolsuzluk, yolsuzluk diye bir terane tutturdu gidiyorlar. Yahu bu kadar büyük yatırımlar yapan bir ülke eğer yolsuzluğa para harcasa bu kadar kaynak bulabilir mi? Sadece Gebze ile ilgili projeleri konuştuk ve bunları da öyle ‘Yapacağız, edeceğiz’ şeklinde değil, takvimli söylüyoruz. Geçen gün özellikle söyledim. Yol ile yolsuzluk bir arada olmaz. Eğer yolsuzluk varsa yola kaynak bulamazsınız. Eğer bu kadar yoğun yol yapıyorsanız, Cumhuriyet tarihi boyunca biz 6 bin 100 kilometre duble yol yapmışız, şu anda AK Parti iktidarı döneminde 17 bin 500 kilometre duble yol yapmışız. Eğer bu kaynakları yola aktarıyorsanız, demek ki yolsuzluğa bu kaynaklar gitmiyor. Birilerinin algı operasyonlarına inanmayın. Allah’a şükürler olsun ülkemiz geleceğe emin adımlarla yürüyor. Hiçbirinizin tereddüdü olmasın. Yolsuzluk yapılan memlekette bunlar nasıl oluyor? Biz yolsuzluk yapılan dönemlerde milletin namerde nasıl muhtaç olduğunu biliyoruz. Memleketin 70 cent’e muhtaç olup, gidip IMF reçetelerinin nasıl peşinen kabullenildiğini biliyoruz. O açıdan gönlünüz ferah olsun. Türkiye Allah’ın izniyle büyümeye, gelişmeye devam edecek” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Gebze Ticaret Odası tarafından yürütülecek olan “Mesleki Eğitim Protokolü” Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu tarafından imzalanarak uygulamaya konuldu.
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2014, 08:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96