46 FİRMA İLE MİLLİ KATILIM

Türk otomotiv sektörü, temmuzda ihracatını yüzde 113 artırdığı Rusya’da pazar payını artırmak üzere MIMS Automechanika Moskova yan sanayi fuarına katıldı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) fuara milli katılım sağladığı 46 Türk firması, otomotiv yedek parçaları, havalı fren ve debriyaj sistemleri, motor parçaları, araç filtreleri gibi en yeni ürünleri ile büyük ilgi gördü.

46 FİRMA İLE MİLLİ KATILIM
banner98
 Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, geçen ay Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatını yüzde 74 artırdıklarına dikkat çekerek “Rusya, yan sanayide büyük potansiyele sahip. Türk firmaları, Rus otomotiv ana sanayinin kalite, servis konularında beklentilerini rahatlıkla karşılayacak gelişmiş teknoloji ve insan kaynağına sahip. Bu da bizi pazarın en güçlü tedarikçilerinden biri yapıyor” dedi.

 

Türk otomotiv sektörü, temmuz ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 113 ihracat artışı kaydettiği Rusya’da pazar payını artırmak üzere çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) bu anlamda otomotiv yan sanayi alanında dünyanın en önemli fuarlarından MIMS Automechanika Moskova’ya milli katılım gerçekleştirdi. Yaklaşık bin metrekare alanda katılımcılarla buluşan 46 Türk firması, otomotiv yedek parçalardan havalı fren ve debriyaj sistemlerine, motor parçalarından araç filtrelerine kadar sergiledikleri en yeni ürünleri ile ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.  

 

Başkent Moskova’da 21-24 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen, 41 ülkeden bin 324 katılımcı firmanın yer aldığı ve toplamda 42 bin metrekare alanda kurulu fuara, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu ve OİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali İhsan Yeşilova, OİB Yönetim Kurulu Üyesi Şerife Eren ve OİB Denetim Kurulu Üyesi Yasin Akdere de katıldı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, Avrupa’nın en büyük otomotiv pazarlarından biri olan Rusya’ya adeta çıkarma yaptıklarını, bu yıl beşinci kez katıldıkları fuarın ihracat, iş birliği ve yatırım fırsatları konusunda oldukça verimli geçtiğini kaydetti.

 

Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatı yüzde 74 arttı

Türk otomotiv sektörünün Rusya’ya temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 113 ihracat artışı kaydettiğini hatırlatan Sabuncu, söz konusu artışta otomotiv yan sanayinin etkisinin büyük olduğunu dile getirdi. Sabuncu, geçen ay Rusya’ya otomotiv yan sanayi ihracatının yüzde 74 arttığını söyledi.

 

Yan sanayinin otomotivdeki katma değer oranının giderek arttığının, bu bağlamda Rusya’nın Türk firmaları için büyük potansiyel barındırdığının altını çizen Orhan Sabuncu “Rusya da faaliyet gösteren ana sanayiler, Türk yan sanayi firmalarının yakından tanıdığı firmalar. İşletmelerimiz, Rus otomotiv ana sanayinin kalite, servis konularında beklentilerini rahatlıkla karşılayacak gelişmiş teknoloji ve insan kaynağına sahip. Bu da bizi pazarın en güçlü tedarikçilerinden biri yapıyor. Türkiye, aynı zamanda Rusya pazarında otomotiv yatırımları olan bir ülke. Kısacası iki ülke sektörleri olarak karşılıklı temas ve iş birliğimiz zaten sürüyor. Bu avantajımızı değerlendirmek üzere çok iyi hazırlandığımız fuar, oldukça verimli geçti. Pek çok firma ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirerek ileriye dönük yapabileceklerimizi görüştük” dedi.

 

Diğer yandan Rus hükümetinin yabancı tedarikçileri yurtiçinde üretim yapmaya teşvik etmek için çeşitli kolaylıklar sağladığına da dikkat çeken Sabuncu, “Rus hükümeti ayrıca uluslararası kalite standartlarında üretim yapan yan sanayinin gelişmesini istiyor. Tüm bunlar kalitesini kanıtlayan Türk otomotiv yan sanayi için önemli fırsat kapısı aralıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2017, 11:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0