‘2020’den önce Türk otomobil dünya yollarında’

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'nin bilgi ihraç eden ülke konumuna geldiğini belirterek, şu andaki gelişmelerin 2020'den önce bir Türk markasının bir Türk otomobil markasının Türkiye ve dünya yollarında arzı endam edeceği yönünde olduğunu söyledi.

‘2020’den önce Türk otomobil dünya yollarında’
 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Taysad Organize Sanayi Bölgesi’nde (TOSB) bulunan ve savunma sanayi ve ulaşım sektöründe faaliyet gösteren yurt içi ve uluslararası firmalara tasarım ve mühendislik hizmeti veren Hexagon Studio'yu ziyaret etti. Bakan Fikri Işık’a ziyarette, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Çayırova Belediye Başkan, Şevki Demirci, sanayiciler, protokol üyeleri ile partililer eşlik etti.

Hexagon Studio’da genç mühendislerden oluşan ekibin bilgisayarları başında geliştirdikleri sistemleri tek tek gezerek inceleyen Bakan Işık, Karsan adına Hexgon da dizayn edilen daha önce New York Taxi'si için finale kalan araç ile minibüs ve midibüsleri inceledi ve araçlarla ilgili bilgi aldı. Yaptığı incelemelerinin ardından açıklama yapan Bakan Işık, "Yerli otomobilden önce Türkiye'nin artık otomobil dizayn edebiliyor olması, Türkiye'nin artık bilgiyi üretebiliyor olması, bilgiyi işleyebiliyor ve bilgiyi ticarileşebiliyor olması son derece önemlidir. Bugün gezdiğimiz Hexagon'da bunu görmekten büyük mutluluk duyuyorum. Hexagon gerçekten bir uzay üssü niteliğinde. Uzay üssü görünümünde bir otomotiv geliştirme merkezi, aynı zamanda araştırma merkezi. Burada iki boyutu özellikle vurgulamak istiyorum. Bir tanesi Türkiye artık bu bilgileri üretiyor ve gerektiğinde satıyor. Artık Türkiye bilgi ihraç eden ülke konumunda. Henüz arzu ettiğimiz konumda değiliz" dedi.

Otomotiv sektöründe çok büyük bir yarış ve adeta bir savaş olduğunu ifade eden Bakan Işık, ''Dolayısıyla burada bir markanın ortaya çıkmasını hükümet olarak önemsiyoruz. Gerek Hexagon, gerek başka firmalar artık bu bilgiye ve teknolojiye sahip. Ama önemli olan buradan bir marka çıkarmak. Bir Türk markasının sadece Türkiye'nin değil dünyanın bütün yollarında arzı endam etmesini sağlamak. Bu çalışmaları somut bir noktaya getirip sizlerle de paylaşacağız. Hedef olarak 2020 den önce her şey ile, satılan bir otomobil çıkarmayı hedeflemiştik. Biz biraz da ihtiyatlı konuşmak zorundayız. Şu andaki gelişmeler 2020'den önce bir Türk markasının bir Türk otomobil markasının Türkiye ve dünya yollarında arzı endam edeceği yönünde" diye konuştu.

İşadamı İnan Kıraç, yerli otomobil üretimiyle ilgili olarak, "Muhakkak ki yerli isme yerli markaya ihtiyacımız var. Bu yerli markayı yapabilmek için biraz geç kaldık. Ama yapılması lazım. Bir New York taksisi hikâyesi çıkarttık. Ondan sonra Londra çıktı. Dolayısıyla bunlar bir hamle daha bekliyor. Ama biraz para kazanmamız lazım, ondan sonra dedik. Fakat öyle zannediyorum ki ya biz, ya bizle beraber bir Türk firması bu işi yapacak. Gördüğünüz şu bina altyapı. Bütün her şeyiyle hazır. İhtiyaç olan, bir doğru modeli bulmak. Çünkü ilk tarife göre 25 bin ile 35 bin arasında bir otomobil denildiği takdirde siz aşağı yukarı dünyada 700 markanın arasına düşüyorsunuz. Ve bunların hepsi dev. Bu markalar bize hayat vermez. O nedenle doğru bir işe girmemiz lazım" dedi.

Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise şunları söyledi:
"Bizim ihtiyacımız yerli marka. İnan Beyin de söylediği gibi, yerli marka organizasyonu. Yoksa Türkiye şu anda sadece Bursa'dan 500 bin yerli araç ihraç ediyor. Ama yerli markaya ihtiyacımız var. Bunun da zamanı gelmiştir artık. Şu anda doğum sancıları var. Yerli aracı üretiyoruz, yerli markamız da olacak. İşadamlarıyla oturulup konuşulacak. Onların haklı olarak çekinceleri var. Bursa'da Karsan fabrikasını gezseniz, elleri havaya kaldırırsınız. Yerli markası da var ama otomotivde, güçlü bir dünya markasına ihtiyaç var. Sayın Bakanımız izah edecek. Belki elektrikli araçta Türkiye öne çıkabilir beklentisi var. İnşallah en kısa zamanda yerli markamız da olacak. Ben inanıyorum, Türk sanayicisine inanıyorum."

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da, "Türkiye, çok güçlü bir pazarı, özellikle yan sanayisinde çok önemli uzmanlaşmış üretimi ve iddiası, bunu destekleyen üretim segmentiyle yeni dönemde otomotivde de kendi markasını üretecek. Özellikle çevreci ve elektrik dahil yeni teknolojileri buluşturacak bir altyapıya sahip. İnşallah bunu gerçekleştireceğimize inanıyoruz" şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 08:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73