banner78

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu: “bu Olay Danıştay Baskını Gibidir“

Gaziantep’te geçtiğimiz günlerde bürosunda öldürülen Av. İsmail Akkaya için Adliye Sarayı önünde tören düzenlendi. Akkaya’nın meslektaşları ve sevenleri törende gözyaşlarına hakim olamazken, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı...

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu: “bu Olay Danıştay Baskını Gibidir“
Gaziantep’te geçtiğimiz günlerde bürosunda öldürülen Av. İsmail Akkaya için Adliye Sarayı önünde tören düzenlendi. Akkaya’nın meslektaşları ve sevenleri törende gözyaşlarına hakim olamazken, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, bu olayın Danıştay baskını gibi olduğunu söyledi.
Gaziantep Barosu avukatlarından İsmail Akkaya, Perşembe akşamı bürosunda henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı öldürülmüştü. Akkaya için adliye sarayı önünde bir tören düzenlendi. Törene TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Baro Başkanı Bektaş Şarklı, avukatlar ve çok sayıda yakını katıldı. Törende Akkaya’nın yakınları ve meslektaşları gözyaşlarına hakim olamazken, TBB Başkanı Feyzioğlu bir açıklama yaptı. Feyzioğlu, pırıl pırıl, tertemiz bir insanı uğurladıklarını ifade ederek, “Ona nasıl kıydılar, nasıl acımasızca öldürdüler? Bunu bizim anlamamız mümkün değil. Anladığımız bir başka husus daha var, kabullenemiyoruz. Böyle bir facia hakimin veya savcının başına gelse, Türkiye’de büyük haber oluyor. Bir avukatın başına geldiğinde maalesef kenarda, köşede bir haber oluyor, bu olağan mı? Bir avukatın öldürülmesi ve dövülmesi olağan mı? Biz avukatlar olmasak, vatandaşın hakkını kim savunacak? Biz hak savunuyoruz, vatandaşın hakkını savunuyoruz. Savcı, vatandaşı soruşturuyor, görevi budur. Hakim vatandaşı yargılıyor, bizim görevimizse vatandaşı savunmaktır. Toplumun bize sahip çıkmasını bekliyoruz. Biz halkın avukatlığını yapıyoruz. Bir avukat görevi sebebiyle öldürüldüyse veya dövüldüyse, orada bilin ki hak dövülmüştür, vurulmuştur. Halk yerlerde sürünmüştür, bunu bu şekilde anlarsak topyekun şiddetle mücadele ederiz. Hepimizin başı sağ olsun”dedi.
Olayın avukatın görevi ile ilgili bir mesele olduğunu düşündüklerini ifade eden Feyzioğlu, “Bizim için bu Danıştay baskını gibidir. Danıştay’da nasıl ki bir hakimimiz görev yerinde masasının başında şehit edildiyse, bizim için de yazıhanelerimiz kalelerimizdir. Yazıhanelerimiz bizim ibadethanelerimizdir. Hak savunulan yerler bizim için önemlidir. Burada da yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına olan güven eksikliği ve adil yargılama yaptıklarına olan güven eksikliği, vatandaşa en yakın olan avukatta şiddetin patlamasına sebep oluyor" diye konuştu.
Akkaya’nın cenazesi daha sonra gözyaşları arasında cenaze aracına bindirilerek, Cem Evi’ne götürüldü.
Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2014, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96