banner78

Edirne’de demokrasi nöbetinde meydanlarda insan seli

Edirne’de, demokrasi nöbetinde 20 bini aşkın vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla sokaklarda insan seli oluşturdu. Edirne Valisi Özdemir’in ‘Devlet-Millet işbirliği’ çağrısıyla toplanan binlerce vatandaş, demokrasi yürüyüşü yaptı.15...

Edirne’de demokrasi nöbetinde meydanlarda insan seli
Edirne’de, demokrasi nöbetinde 20 bini aşkın vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla sokaklarda insan seli oluşturdu. Edirne Valisi Özdemir’in ‘Devlet-Millet işbirliği’ çağrısıyla toplanan binlerce vatandaş, demokrasi yürüyüşü yaptı.
15 Temmuz 2015 gecesi yaşanan askeri darbe girişiminin ardından Edirne’de demokrasi nöbetleri devam ediyor. Edirne halkı tüm Türkiye’de olduğu gibi genci yaşlısıyla ellerinde Türk bayrakları ile cadde meydanları doldurarak, demokrasi nöbetini sürdürüyor.
Edirne Valisi Günay Özdemir’in geçtiğimiz gün Edirne Valilik binası toplantı salonunda, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Milliyetçi Hareket Partisi Hakan Özkan, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ ile birlikte son gelişmeleri değerlendirmek için düzenlediği basın toplantısında, kamuoyuna çağrıda bulunarak, 20 Temmuz 2016 Çarşamba gecesi saat 21.00’da ‘Devlet-Millet işbirliği’ sloganıyla tüm Edirnelileri, demokrasi yürüyüşü için cadde ve meydanlara çağırmıştı.
Demokrasi yürüyüşünde caddelerde insan seli
Edirne Valisi Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, AK Parti Edirne İl Başkanı İlyas Akmeşe, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Milliyetçi Hareket Partisi Hakan Özkan, Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Emin İnağ ve binlerce Edirneli, Mimar Sinan Spor Salonu önünde toplanarak, kent merkezinde bulunan Atatürk Anıtı önüne kadar ellerinde Türk bayraklarıyla demokrasi yürüyüşü gerçekleştirdi.
“Darbe girişimini şiddetle kınıyoruz”
Anıt önünde hazırlanan platformda, halka hitap eden Vali Özdemir, 16 Temmuz 2016 sabahı etkisiz hale getirilen darbe girişimini şiddetle kınadıklarını belirterek, “Aziz Milletimizin kendisine, Milli İradeye, Devletimize ve Türkiye Büyük Millet Meclisine yönelik 15 Temmuz 2016 gecesi başlatılan ve 16 Temmuz 2016 sabahı etkisiz hale getirilen darbe girişimini şiddetle kınıyoruz. Bu hain darbe girişiminin başarısızlığa uğraması ülkemizin diğer illerinde olduğu gibi Edirne halkının da birlikte duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesi ile mümkün olmuştur” dedi.
“Sağduyu, birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var”
Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’in en temel yapı taşının demokrasi ve demokratik bir hukuk devleti çatısı altında bir arada yaşamak olduğunu vurgulayan Vali Özdemir, “Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada milletimizin geleceğinin en önemli garantisidir. Türkiye Cumhuriyeti, Edirne’de olduğu gibi Milletine ve Devletine sahip çıkan vatandaşlarımızın desteği ile Demokrasi ve Cumhuriyetin temel niteliklerine bağlı kalarak ebediyete kadar varlığını sürdürecektir. Yaşanan bu olağanüstü sürecin hızla normale dönmesi için her zamankinden daha fazla sağduyu, birlik ve beraberliğe ihtiyacımız bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.
“Darbe karşısında duran tüm unsurlara sonsuz teşekkür ediyoruz”
Vali Özdemir, geçmişte olduğu gibi bu günde demokrasiye sahip çıkan Edirne halkına teşekkürlerini ileterek, “Darbe girişimine destek vermeyen ve karşı mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza, güvenlik güçlerimize, siyasi parti temsilcileri ile STK’larımızın sağduyulu açıklamalarına ve basınımızın darbe karşıtı tutumuna sonsuz teşekkür ediyoruz. Devletimiz ve halkımızla omuz omuza bu günleri de aşacağımıza yürekten inanıyor, darbe girişimi karşısında canlarını ortaya koyarak şehit düşen kahraman güvenlik güçlerimize ve demokrasimize bağlı yurtsever vatandaşlarımıza Allahtan Rahmet, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyor, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.
Vali Özdemir’in konuşmasının ardından ardından demokrasi nöbeti sabah saatlerine kadar devam ederken, Edirne Belediye Bandosu da Atatürk’ün sevdiği türküleri ve marşları seslendirdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96