BVHO: ''Kurbanda Zoonoz hastalık kurbanı olmayın''

Bursa'nın önde gelen meslek örgütlerinden olan Bursa Veteriner Hekimler Odası, Türk Veteriner Hekimler Birliği’nin İzmir’de düzenlenen ikinci bölge toplantısına katıldı. Toplantıda veteriner hekimlerin yaşadığı sorunların çözümü ile ilgili öneriler sunan Bursa Veteriner Hekimler Odası, tüm dikkatleri üzerine çekti.

BVHO: ''Kurbanda Zoonoz hastalık kurbanı olmayın''

          Türk Veteriner Hekimler Birliği'nin ikinci bölge toplantısında, mesleki sorunlar başta olmak üzere;  hayvan sağlığı, refahı, ıslah ve beslenmesi, uygulanan hayvancılık politikaları, (desteklemeler, ithalat, kamu yapılanması gibi ) ve 3. Tarım Şurası gibi sektörü yakından ilgilendiren çeşitli konular ele alınarak çeşitli çözüm önerileri görüşüldü. Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla da hayvan hareketleri, hayvan hastalıkları, hayvanlardan insanlara bulaşan zoonotik hastalıklar, Veteriner Halk Sağlığı, gıda güvenliği, çevre sağlığı ve sahipsiz sokak hayvanları, sayıları hızla artarak kaliteyi ve istihdamı olumsuz olarak etkileyen Veteriner Fakülteleri gibi konular ile ilgili çözümü ile ilgili neler yapılması gerektiği kararlaştırıldı.

       Bursa Veteriner Hekimler Odası adına yönetim kurulu başkanı Vet.Hek.Hüseyin Bolten ve genel sekreter Vet.Hek.Melike Baysalın katıldığı toplantıda, Bursa Veteriner Hekimler Odası, e reçete ve İTS başta olmak üzere elektronik takip sistemlerinin meslekte yarattığı tahribat, veteriner hekimlerin en önemli hak kayıplarından biri olan yıpranma payı,  gıda sektöründeki veteriner hekimlerin sorunlarına özel olarak vurgu yapılarak, bunun yanı sıra yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle gündemde olması gereken gıda güvenliği ile ilgili olarak Bursa Veteriner Hekimler Odası’nın çalışmaları paylaşıldı.

        Veteriner hekimliğin, hem hayvan sağlığının korunması ve tedavisinde, hem de zoonozlar konusunda tek bariyerin veteriner hekim olması nedeniyle, mesleğin toplum sağlığındaki önemine dikkat çekilerek, açılan çok sayıda fakülte yerine az sayıda nitelikli eğitimin verildiği fakültelere ihtiyaç olduğuna vurgu yapıldı.

        Toplantı sonrası açıklama yapan Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüseyin Bolten ''Yapılan bu toplantıların, mesleki dayanışmaya, veteriner hekimliğin yükselen bir değer olmasına, ülke ekonomisine katkı vermesini umuyor, Bursa Veteriner Hekimler Odası olarak mesleğe katkı koyacak her türlü çalışmayı destekleyeceğimizi beyan ediyoruz'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2019, 18:09

YUSUF

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96