Bakan Bilgin EYT ve Taşeron için samimi ise kanun tekliflerimiz mecliste

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Twitter Sesli Sohbet Odası’nda Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) buluştu. EYT mağdurlarının sorun ve taleplerini dinleyen Ömer Fethi Gürer, konuyla ilgili iki kez verdiği kanun teklifinden birinin reddedildiğini, diğerinin ise TBMM Başkanlığında bekletildiğini belirtti.

Bakan Bilgin EYT ve Taşeron için samimi ise kanun tekliflerimiz mecliste
banner98

ETY sorunun iktidar istediği anda çözülebileceğini, çoğunluğu oluşturan  iktidarın sürekli olarak oyalama taktiği uyguladığını ve  işi yokuşa sürdüğünü vurguladı.Bakanın 6 ayda ek gösterge sonrasında EYT ve taşeron firmada kalanlar için çalışma olabilir izlenimi verdiğini ancak AKP hükümetlerinin çalışanları haklarını veren değil alan uygulamaları nedeni ile bu açıklamaların oyalama olduğunu ifade ederek ,Emekçilerin sorunlarını CHP iktidarında mutlak surette çözeceğiz’ diye konuştu.

GÜRER,SOHBET ODASI’NDA EYT’LİLERLE BULUŞTU

Bugüne kadar TBMM’de EYT’lilerin sorunlarını en çok gündeme getiren milletvekillerinden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, EYT’lilerle Twitter Sohbet Odası’nda bir araya geldi. 

EYT’LİLERİN SORUNU CHP İKTİDARINDA ÇÖZÜLECEK 

EYT Dernekler Federasyonu Başkanı Gönül Boran’ın da katıldığı sohbet toplantısında, EYT’lerin sorun ve taleplerini dinleyen CHP Milletvekili Gürer, soruları da tek tek yanıtladı.Yoğun ilgi gören sohbette konuşan Gürer’ CHP’nin iktidara geldiğinde öncelikle çözeceği sorunların başında EYT  ve Emekçilerin sorununun olduğunu ifade etti. Gürer; “Yeni sistemde bakanlar yasa teklifi  TBMM veremiyor.  Gelemiyor Onların yerine  milletvekilleri veriyor. İktidarın getirmediği bir teklif de kabul edilmiyor. Ama biz bu sorunları gündemde tutuyoruz. Biz ısrar edince iktidar da bir şekilde bu sorunun varlığını kabul etmek durumunda kalıyor. İktidar olduğumuzda tüm çalışanlar,EYT’liler, ,Emekliler,çiftçiler,esnaflar,engelliler önceliğimiz olacak. EYT sorun olmaktan çıkaracağız.Herkes hakkını en kısa sürede alacaktır” diye konuştu.

GÜRER EYT’LİLERLE İLGİLİ İKİ KANUN TEKLİFİ VERDİ 

EYT’lilerin yoğun ilgi gösterdiği sohbet toplantısında, çok sayıda soruya yanıt veren  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “EYT’lilerin yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için verdiğim ilk  kanun teklifinden 15 Ocak 2019’da TBMM Genel Kurulu’nda oylandı ve reddedildi.Teklif öncesi yaptığım konuşmada hak kaybını kapsamlı olarak anlattım İktidar çoğunluğu oy vermediği için kanun teklifi ret edildi. Konuyla ilgili olarak 18 Mart 2020’de bir Kanun Teklifi daha verdim. Bu teklifim TBMM,Bakan Bilgin ve AKP çoğunluğu EYT sorunu çözmek istiyorsa ilk kanun teklifine bir madde ekleyip bu sorunu çözebiliriz.Beklemeyi gerektiren ne var zamanında olsa dahi 1,5 yıl seçime kalan süre,20 yolda çözmediler giderayakmı EYT akıllarına geldi ” dedi. 

EN DÜŞÜK EMEKLi MAAŞI ASGARİ ÜCRET OLMALI 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine getirilmesi için hazırladığı Kanun Teklifi’nin ise geçtiğimiz Aralık ayında AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedildiğini anımsattı. Gürer, Emekliler için İntibak düzenlemesi,Çırak ve stajyerlere işe başladığı gün yaşlılık aylığı bağlanmasını içeren kanun tekliflerininde  TBMM de görüşülüp AKP milletvekili oyları ile ret edilen diğer kanun teklifleri olduğunu da hatırlattı.

İKTİDAR,OYALAMA  TAKTİĞİ UYGULUYOR 

AKP iktidarının EYT’lilerin yaşadığı mağduriyeti gidermek için  çaba göstermediği gibi bu konuda yapılan çalışmaları da sekteye uğrattığına değinen Gürer, “Şayet iktidar sorunu çözmek isterse hemen çözer. Ancak iktidarın böyle bir niyeti yok.  CHP’nin de içinde olduğu Millet İttifakı bu konuda çok net. 5510 sayılı yasaya bir madde eklenerek bu mağduriyet çok kolay çözülebilir. Yasayla bir düzenleme yapıp bu sorun çözülebilir” şeklinde konuştu. 

AKP HEM EMEKLİ OLMA YAŞINI YÜKSELTTİ EMEKLİĞİ AYLIĞINI DÜŞÜRDÜ

AKP’nin 2008 yılında hayata geçirdiği bir düzenleme ile emeklilikte yaş sınırı olarak belirlenen 58 yaş sınırını kademeli olarak 65’e çıkardığını ve emekli aylığı bağlama oranını da yüzde 70’ten yüzde 40’a düşürdüğünü anımsatan  Ömer Fethi Gürer, “AKP bu şekilde hem emekli olabilme yaşını yükseltti hem de emeklinin alacağı maaşın düşmesine neden oldu” hatırlatmasında bulundu. 

BAKAN TARİH VEREMİYOR

2008’de aylık bağlama oranı düşürülmemiş olsaydı, bugün en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olacağını anlatan  Ömer Fethi Gürer, “Bugün ekonomik buhranla emeklinin 2 yıl öncesine göre yaşadığı mağduriyet 2 kat daha arttı. Prim günü ve sayısını doldurmasına rağmen emeklilik yaşı beklemek  zorunda  kalanlar açlığa mahkum ediliyor. Çalışma Bakanı, bu konuyla ilgili bir çalışma olduğunu söylüyor ama tarih veremiyor.Cumhurbaşkanı “Türedi” diye suçlayıp,Genç yaşta emekli olup çift maaş peşinde olduklarını ima ettiği EYT’liler için “seçimi kaybetsem”  dahi bu konu gündeminde yok” dediğini de unutulmadı “ diye konuştu. 

EMEKÇİLERİN HAKLARI GASP EDİLDİ 

Kamu fabrikalarını satan AKP’nin, emeklileri ülkenin sırtına bir yükmüş gibi göstererek emekli aylığı bağlama katsayısını düşürdüğünü, bütün emekçilerin haklarını gasp ettiğini belirten Gürer, buna rağmen SGK’nın geçmişten daha iyi durumda olmadığını kaydetti. 

EYT’LİLER ÖRNEK  MÜCADELE SERGİLİYOR

EYT’lilerin mücadelesini ‘örnek bir mücadele’ olarak nitelendiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun, sorununçözümü için EYT ile ilgili sözü de var. EYT’lilerin, taşeronda kalanların, bütün mağdurların yanında olacağız. İstanbul, Ankara mitingleri, EYT’lilerin salon toplantıları, bunlar unutulmaz organizasyonlardır. EYT’nin hemen her güngündeme gelmesinin önünü açtı” diye konuştu. 

KAYIT DIŞI İSTİHDAM

Konuşmasında, kayıt dışı istihdam sorununa da değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 

“Siyasi iktidar bu kayıt dışını kayıt içine almıyorsa, bu sürece göz yumuyorsa esas sıkıntı bu… Oralarda çözmesi lazım ve bunu bilinçli yapıyor. Bugün Türkiye’de 10 milyona yakın yabancı var. Suriyelisi, Afganlı ve bunların  çoğunluğu sigortalı değil, kayıt dışı. Kayıt dışını bu kadar yurtdışından gelenlerde teşvik edersen emeklilik sistemine özel emeklilik sistemine kaydırmak için emeklilik sisteminin içini boşaltırsan bunlar yaşanır” ifadelerini kullandı.

YOLUNUZ AÇIK, TALEPLERİNİZ GERÇEK OLSUN 

CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, konuşmasını “EYT  Birliktelikleri örnek olduğunu  ve destek olmaya devam edeceklerini ifade etti. Gürer”Genel Başkanımızın çalışma hayatındaki sorunlarla ilgili ciddi bir duyarlılığı var. Yolunuz açık olsun, en kısa sürede talepleriniz gerçek olsun” diyerek tamamladı.

Necmi İnce

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0