banner78

20 Bini Aşkın Suriyeli Türkiye’ye Geçiş Yaptı

Suriye’nin Telabyad kentinden Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine geçişler sürerken, ilk 2.5 saat içerisinde 20 bini aşkın Suriyeli geçiş yaptı. Devam eden geçişlerde ilk gün 40 bini aşkın kişinin sınırı geçmesi bekleniyor.Suriye’nin...

20 Bini Aşkın Suriyeli Türkiye’ye Geçiş Yaptı
Suriye’nin Telabyad kentinden Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine geçişler sürerken, ilk 2.5 saat içerisinde 20 bini aşkın Suriyeli geçiş yaptı. Devam eden geçişlerde ilk gün 40 bini aşkın kişinin sınırı geçmesi bekleniyor.
Suriye’nin Telabyad kentinde uçakla yapılan bombardımanın ardından sınırda bekleyen mültecilerin alımına Şanlıurfa’nın Akçakale Sınır Kapısı’nın hemen yanındaki mayınlı araziden başlanmıştı. Akşam saat 17.30 sıralarında başlayan alımlar devam ederken, ilk 2.5 saat içerisinde 20 bini aşkın Suriyeli’nin ülkeye giriş yaptığı öğrenildi. Devam eden geçişlerde ilk gün 40 bini aşkın Suriyeli’nin geçiş yapması bekleniyor.
Sınırı geçmeyi başaran Suriyeliler ise, Haliliye Belediyesi tarafından dağıtılan sulara büyük ilgi gösterdi. Geçişler esnasında yoğun izdiham nedeniyle çocuklarını kaybeden anneler telaşla çocuklarını aradı. 7 yaşındaki bir çocuk annesinin unuttuğu eşyaları için Telabyad’a dönmesi nedeniyle eşyalarının üzerine oturup gözyaşı döktü. Günlerce Suriye sınırında bekleyen ve Türkiye’ye geçmeyi başaran Suriyeli yaşlı bir kadın ise, çocukları ile yanında getirdiği eşyaların üzerine yatarak dinlenmeye çalıştı.
Yaşanan yoğun izdiham nedeniyle polis barikatı kaldırırken, yoğunluktan barikatın kalktığını fark etmeyen bir güvenlikçi tek başına barikat olmaya çalıştı. Kayıtsız Suriyeliler’in çıkışına izin vermek istemeyen güvenlikçi, Suriyeliler tarafından çekiştirilince çileden çıktı. Çuvalı fırlatan güvenlikçi, bir Suriyeli’nin elinden değnek alarak geçişi önlemeye çalıştı. Arkadaşları tarafından uyarılarak barikatın kaldırıldığı söylenen güvenlik görevlisi, durumun farkına vararak mücadelesini sona erdirdi.
Haliliye Belediye Başkan Yardımcısı Osman Uludağ, geçişler için hazırlıklı olduklarını belirtti. Akçakale İlçe Belediyesi ile birlikte mültecilerin ilk etaptaki ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli çalışmayı yürüttüklerini belirten Uludağ, “Bu beklenen bir durumdu. Bunun için hazırlıklıyız. Şuana kadar 20 binin üzerinde geçiş olduğu bilgisine ulaştık. Bu sayının 40 bini aşmasını bekliyoruz. Sayının daha da artmasından endişe ediyoruz ama bu insanların sağ salim geçişi sağlayıp, ilk etaptaki ihtiyaçlarına cevap vermek için bölgedeyiz. Ramazan ayında da bu insanların mağdur olmaması için çalışmalar yürütüyoruz” dedi.
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96