banner78

“Ukrayna’nın bize 30 milyar dolar borcu var“

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Birliği ülkelerinin Ukrayna üzerinden Rusya’yı eleştirmelerine sert tepki gösterdi. İtalya’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Putin, Ukrayna’nın Rus bankalarına borcunun 30 milyar doları...

“Ukrayna’nın bize 30 milyar dolar borcu var“
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Avrupa Birliği ülkelerinin Ukrayna üzerinden Rusya’yı eleştirmelerine sert tepki gösterdi. İtalya’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Putin, Ukrayna’nın Rus bankalarına borcunun 30 milyar doları bulduğunu hatırlattı.

Ukraynalı partnerlerinin Rus bankaları Sberbank, Gazprombank, VEB ve VTB'e olan borçlarını hatırlatan Rus lider, “Toplam borç 20 milyar dolar ve 280 milyar ruble. Bu da 29 milyar doların üzerinde bir rakam yapıyor. Biz Ukrayna ile çalışıyoruz ve çalışacağız. Enerji ve finansal alanda da çalışmalarımız sürecek” dedi.

Rusya ile ilişkilerini zora sokmamak için Avrupa Birliği ile işbirliği anlaşmasını imzalamayı askıya alan Kiev, Rusya ve AB karşıtları olarak ikiye bölünmüş durumda. Ukrayna’nın kendi seçimini yapma konusunda özgür olduğunu ifade eden Putin, Ukrayna ve Avrupa Birliği ile ilişkilerinde Rusya’nın nasıl etkileneceğini değerlendirmeye ihtiyacını olduğunu belirtti.

“Brüksel’deki dostlarımıza sert açıklamalarda bulunmamalarını tavsiye ediyorum.” çağrısında bulunan Putin, Rusya, Ukrayna ve AB arasındaki ilişkilerin siyasetten arındırılması gerektiğini kaydetti. Putin, 2009’da Ukrayna ile imzalanan doğalgaz anlaşmasını Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’le müzakere etmediklerini söyledi.

İtalya Başbakanı Enrico Letta ile basın toplantısında konuşan Putin, Avrupa Birliği’nde bazı ülkelerde genç nüfus arasında işsizliğin yüzde 40’lara kadar ulaştığını, Rusya’da bu oranın yüzde 5,3 olduğunu hatırlattı. Putin, İtalya temasları çerçevesinde Vatikan’da Papa Francis’le de bir araya geldi.
Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2013, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73