banner105

Ukrayna’da İlk Okul Zili Pazar Günü Çaldı!

Ukrayna’da geleneksel olarak kutlanan 1 Eylül Bilim Günün’de okullarda ilk zilin çalmasıyla 2013-2014 eğitim dönemi başladı.

Ukrayna’da İlk Okul Zili Pazar Günü Çaldı!
Ukrayna’da geleneksel olarak kutlanan 1 Eylül Bilim Günün’de okullarda ilk zilin çalmasıyla 2013-2014 eğitim dönemi başladı. Ukrayna’da 1 Eylül hangi güne denk gelirse gelsin okullar açılıyor.

Başkent Kiev’de, Türk müteşebbislerce açılan Uluslararası Meridyen Okulu da eğitimin ilk gününde öğrenci ve velileri ağırladı.

1 Eylül Bilim Günü’de Uluslararası Meridyen Okulu bahçesinde düzenlenen etkinliğe; Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar ve Bayan Feruza Samsar, Uluslararası Meridyen Okulu Kurucularından Ahmet Aydın, Ukraynalı yetkililer, okulun yerli ve Türk idarecileri, çok sayıda öğrenci ve veli katıldı.

Ukrayna Milli Marşı okunması ile başlayan etkinlikte Büyükelçi Samsar ve Ahmet Aydın öğrencileri yeni eğitim öğretim yılının başlaması münasebeti ile tebrik etti.

Okuldaki etkinlik bir ilkokul öğrencisinin son sınıf öğrencisi omzunda zil çalmasıyla başladı. Bayram havasında geçen okulun ilk gününde öğrenciler sınıf ve sıralarına merhaba dedi.

Ukrayna’da 1 Eylül hangi güne denk gelirse gelsin okullar açılıyor. Ukrayna’nın ulusal bayramı 1 Eylül Bilim Günü, 1984’de Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ( SSCB) Yüksek Sovyet’i tarafından ilan edilmişti.

450 BİN ÖĞRENCİ İLK DEFA OKULLU OLDU

Ukrayna Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yeni eğitim-öğretim yılında birinci sınıfa yaklaşık ülke genelinde 450 bin öğrencinin başladığı belirtildi. Okula yeni başlayan öğrenci sayısının bir önceki seneye nazaran artış kaydettiği bildirildi.

Resmi verilere göre 2013'te 443 bin 500 öğrenci ilk kez okullu oldu. Geçen sene bu rakam 431 bin 200 kişi idi.

Bunun dışında 1 Eylül'de 19 bin 500 okulda, 4 milyon 100 bin çocuk yeni eğitim-öğretim yılında ders başı yaptı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73