Türksat 4a Uydusu Başbakan Erdoğan’ın Katıldığı Törenle Teslim Edildi

Türk Japon ortak yapımı olan Türksat 4A Uydusu Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı resmi törenle teslim edildi.

Türksat 4a Uydusu Başbakan Erdoğan’ın Katıldığı Törenle Teslim Edildi
Türk Japon ortak yapımı olan Türksat 4A Uydusu Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı resmi törenle teslim edildi.

Japonya’daki resmi programı kapsamında Türksat 4A ve Türksat 4B uydularının yapıldığı Mitsuhishi Electric firmasını ziyaret eden Başbakan Erdoğan daha sonra ise yapımı tamamlanan Türksat 4A uydusunun teslim törenine katıldı. Başbakan Erdoğan törene önlük ve bone giyerek katılırken yaptığı açıklamasında bilim ve teknoloji alanında yürütülen ortak çalışmaların başarının göstergesi olduğunu dile getirdi. 2011 yılında uyduların üretim çalışmalarına başladıklarını ifade eden Erdoğan, “Mitsubishi Electric firmasıyla imzalanan sözleşmeye attığımız adımın üretimin bir bölümünü bugün tamamlamış bulunuyoruz. Türksat 4A ve Türksat 4 B uydularımızın üretim faaliyetlerinin her aşaması, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımızın bir kuruluşu olan Türksat Başkanı ve mühendislerinin denetiminde yürütüldü. Halen televizyon yayınlarımız ve uydu haberleşme sinyallerimiz Avrupa'nın tamamının ve Asya'nın büyük bölümüne ulaşıyor. Bugün teslim törenini gerçekleştirdiğimiz Türksat 4A uydusu sayesinde televizyon yayınlarımız ve uydu haberleşme sinyallerimiziz, Afrika kıtasının da tamamına ulaşmış olacak" dedi.

Uydunun Japonya’dan Kazakistan’a götürüleceğini ve roketiyle birlikte 15 Şubat 2014’te uzaya fırlatılacağını da dile getiren Erdoğan Türksat 4B uydusunu da test süreçlerinin tamamlanmasının ardından 2014 yılının ikinci çeyreğinde fırlatmayı planladıklarını belirtti. Erdoğan açıklamasında ayrıca, “Japonya ile uzay ve havacılık teknolojileri alanlarında yürüttüğümüz işbirliğinin Türksat 4A ve Türksat 4B uydularımızın üretiminin ötesinde sonuçları bulunuyor. Esas olarak bu tarz projeler Japonya'nın bu alandaki bilgi ve tecrübelerinin ülkemize aktarılması bakımından büyük önem taşıyor. Bu tür projeler vesilesiyle Japonya’da bulunan mühendislerimiz, sertifikasyon, işbaşı eğitimlerine iştirak etmekte, uydularımızın entegrasyon ve testlerine bizzat katılmaktadırlar. Japonya’daki projenin tamamlanmasının ardından Türkiye'ye dönecek mühendislerimiz, Tusaş'ın tesislerinde kurulumu devam eden uydu montaj entegrasyon ve test merkezinde, yerli Türksat haberleşme uydularının üretiminde görev alacaklar" şeklinde konuştu.

Uzay çalışmalarında Japonya ile sürdürdükleri işbirliğinin devam etmesinin en büyük temennilerinin başında geldiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, “Sayın Yamanishi ve Mitsubishi Electric'in değerli mensuplarına, bilginin insanlığın ortak malı olması noktasında takındıkları tavır sebebiyle de teşekkür ediyorum. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Mitsubishi Electric mensuplarına, özellikle aynı şekilde Ulaştırma Bakanlığımızın, geçmiş bakanımız Binali Yıldırım Bey ve ekibine, Türksat yönetimine yine tüm mühendislerimize, huzurlarınızda Türksat 4A uydusunun meydana getirilmesinde emeği geçtiği için teşekkür ediyorum. Bu Türksat 4A uydumuzun milletimize, ülkemize hayırlı olmasını Allah'tan niyaz ediyorum" dedi.

Törende, daha sonra Başbakan Erdoğan, Türksat Genel Müdürü ve Mitsubishi Genel Müdürü Kenichiro Yamanishi, plaket imzaladı.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2014, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0