banner78

Rusya Eğitim Bakanlığı'ndan Örnek Davranış!

Ebru ustası Edip Asan’ın yaptığı eserlerden oluşan sergi, Rusya Eğitim Bakanlığı'nda görücüye çıktı. Türk-Rus Kültür Merkezi’nin katkıları ile açılan sergide, ebru ustası ziyaretçiler için canlı gösteri yaptı.

Rusya Eğitim Bakanlığı'ndan Örnek Davranış!
Ebru ustası Edip Asan’ın yaptığı eserlerden oluşan sergi, Rusya Eğitim Bakanlığı'nda görücüye çıktı. Türk-Rus Kültür Merkezi’nin katkıları ile açılan sergide, ebru ustası ziyaretçiler için canlı gösteri yaptı.

Rusya Eğitim Bakanlığı kütüphanesinde gerçekleşen açılışa, bakanlık çalışanları ve aileleri katıldı. Eğitim bakanlığında gerçekleştirilen ilk uluslararası sergi olma özelliğini taşıyan açılışta, ebrunun tarihiyle ilgili bilgi verildi ve ziyaretçilere ebru malzemeleri tanıtıldı.

Sergiyle ilgili olarak Cihan Haber Ajansına (Cihan) konuşan Rus Eğitim Bakanlığı Sendikası Başkanı Feliks Pehota, Türk-Rus Kültür Merkezi'nin kısa bir süre önce kurulmuş olmasına rağmen, iki ülke arasındaki dostluğun güçlenmesi için çok şey yaptığını ifade etti. Sergiyi, “İki toplumun birbirine yaklaşması ve Rusların Türk kültürünü yakından tanıması için atılmış bir adım” olarak niteleyen Pehota , kültür merkezine yaptığı çalışmalar için teşekkür etti.

EBRU RUSYA’DA POPÜLER HALE GELMELİ

Açılışa katılan misafirlerden Rusya Federal Meclis komisyonu Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Meclisi üyesi Valeriy Kononov, sergiye farklı yaşlardan birçok kişi ve aynı zamanda çocukların katılmasından duyduğu memnuniyeti belirtti. Ebru sanatının Türkiye’de ünlü bir sanat olduğunu, ancak Rusya’da pek bilinmediğine vurgu yapan Kononov, “Dünyada yaklaşık 10’a yakın bu sanatı çok kaliteli bir şekilde icra eden usta var. Bu yüzden sizin de gördüğünüz gibi bu çalışmalara büyük ilgi var. Çocuklar da sanata karşı çok ilgili ve ebru hakkında sorular soruyor. Bence bu sanatı Rusya’da popüler hale getirmek lazım. Sanat galerisi ve sanatla uğraşan birçok yerde sergilemek gerekli. Bence bu sanat Rusya’da büyük ilgi çekecek." dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDA PEK ÇOK ORTAK NOKTA VAR

Rusya ve Türkiye’nin aynı ortak kadere sahip olduğunu söyleyen Kononov, “Uzun yıllardan beri komşuyuz. Bu yüzden birbirimizi çok iyi tanıyoruz. Kültür, edebiyat gibi birçok alanda ortak noktamız var. Moskova’da faaliyet gösteren Türk-Rus Kültür Merkezi de ülkelerimiz arasındaki kültürel ilişkilerin gelişmesi için çok şey yapıyor." ifadelerini kullandı.

"GELECEKTE EBRU SANATIYLA UĞRAŞMAK İSTİYORUM"

Sergi açılışına katılan ve Edip Asan'dan kısa bir ebru dersi alan ilkokul öğrencisi Andrey, ebru sanatından hoşlandığını ifade etti. Ebru yapmayı denerken ilk başta zorlandığını kaydeden ilkokul öğrencisi, gelecekte bu sanatla uğraşmayı düşündüğünü söyledi. Cihan mikrofonlarına konuşan Edip Asan, Rusya’da ebru sanatını bir eğitim projesi olarak sunmak istediklerini kaydetti. Asan, “Buranın eğitim kurumu olmasının bizim için ayrı bir önemi var. Zaten onlar da bizim kurumumuza gelip bu sanatı öğrenmek istiyorlar. Zaten (Ruslar) sanatla iç içe bir millet. Sanatla ilgili çok derin bir sanatsal eğitim veriliyor. Ebru da o sanatın bir parçası olacak diye umut ediyorum." şeklinde konuştu.

Sergiyle ilgili açıklama yapan Türk - Rus Kültür Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Güçtekin ise Rusya Eğitim Bakanlığı'yla günümüze kadar birçok farklı proje gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Bakanlık yetkililerinin Edip Asan'ın yaptığı çalışmaları gördüklerini ve bakanlıkta sergi açılması için teklifte bulunduklarını aktaran Güçtekin, “Klasik Türk sanatlarımızdan ebrunun tanıtımını yapıyoruz. Bunun için de dünyanın sayılı ebru ustalarından Edip Asan Beyle çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde de böyle başarılı programlar organize etmeyi düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Ünlü ebru ustası Edip Asan'ın eserlerinden oluşan sergi 15 gün boyunca ziyaretçilere açık kalacak.
Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2013, 17:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73