Hamas ve Fetih arasındaki Uzlaşı Anlaşması

Gazze Şeridi'ndeki Ablukayla Mücadele Halk Komitesi, "Uzlaşı Anlaşması"nın uygulanması çağrısında bulundu.

Hamas ve Fetih arasındaki Uzlaşı Anlaşması
banner98
 Gazze Şeridi'ndeki Ablukayla Mücadele Halk Komitesi, Filistin davasıyla ilgili sorunlarla mücadele etmek için Ekim 2017'de Fetih ve Hamas arasında imzalanan "Uzlaşı Anlaşması"nın uygulanması çağrısında bulundu.

Komiteden yapılan yazılı açıklamada, uzlaşı maddelerinin uygulanması konusunda anlaşmak için Fetih ile Hamas'ın acilen görüşmesi gerektiği belirtildi.

Komite Başkanı Cemal el-Hudari, Uzlaşı Anlaşması maddelerinin uygulanmasının, ulusal çıkarlara uygun olduğunu belirterek, "Uzlaşı, bütün dosyaların başında gelir. Çünkü tüm taraflar arasında etkin ortaklık sağlanması ve tüm güçlerin sorumluluk alması sıkıntılarla mücadelenin esasıdır." ifadelerini kullandı.

Mısır'ı da Fetih ve Hamas arasındaki Uzlaşı Anlaşmasının uygulanması yönündeki çabalarını sürdürmeye davet eden Hudari, anlaşmanın uygulanmaması halinde mevcut durumun devam edeceği ve krizlerin büyüyeceği uyarısında bulundu.

İsrail, Hamas'ın 2006'daki seçimlerden başarıyla çıkmasının ardından, Gazze'ye abluka uygulamaya başlamıştı. Uluslararası tepkilere rağmen bu abluka aralıksız devam ediyor.

Hamas ve Fetih heyetleri, Mısır'ın başkenti Kahire'deki müzakereler çerçevesinde 12 Ekim 2017'de, Filistin'deki bölünmüşlüğü bitiren "Uzlaşı Anlaşması"nı imzalamıştı. Bu kapsamda, Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümeti'nin Batı Şeria'da olduğu gibi Gazze'de de tüm görevlerini yerine getirmesi kararlaştırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2018, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0