banner105

Askeri Müdahale Kararını Kongre’ye Bıraktı!

ABD Başkanı Barack Obama, Esed rejimin sivillere yönelik kimyasal saldırısı sebebiyle bu ülkeye karşı askeri düzenlemeye yapılması gerektiğini dile getirdi. Bu kararı kendisinin de verebileceğinin bilincinde olduğunu ifade etti.

 Askeri Müdahale Kararını Kongre’ye Bıraktı!
ABD Başkanı Barack Obama, Esed rejimin sivillere yönelik kimyasal saldırısı sebebiyle bu ülkeye karşı askeri düzenlemeye yapılması gerektiğini dile getirdi. Bu kararı kendisinin de verebileceğinin bilincinde olduğunu ifade eden Obama, “Ordunun harekete geçme yetkisini Kongre’deki Amerikan halkı temsilcilerine vereceğim.” dedi.

Suriye’de yaşanan olayı 21. yüzyılın en kötü kimyasal saldırı olayı olarak tanımlayan Obama, ellerindeki istihbari bilgilerin Suriye rejiminin bu olayın sorumlusu olarak gösterdiğini ifade etti.

Suriye’nin kimyasal saldırısının ulusal güvenlik ve bölgedeki müttefik ülkeler için tehdit anlamına geldiğini dile getiren Obama, “İsrail, Ürdün, Türkiye, Lübnan ve Irak dahil müttefiklerimiz ve Suriye sınırındaki dostlarımız tehdit altında.” dedi.

"Bu konuda çok iyi düşünüp taşınmam gerekiyordu." diyen Obama, “ABD'nin, Suriye rejimine yönelik askeri harekat yapması gerektiğine karar verdim. Ucu açık bir müdahale olmayacak. Bölgeye asker sevk etmeyeceğiz. Harekatımız kapsam ve süreç olarak sınırlı bir şekilde planacak.” şeklinde konuştu.

Suriye'ye operasyonun zamanlaması hakkında konuşan Obama, "Genelkurmay başkanımız ne zaman istersek savaşabileceğimizi bana bildirdi. Bunun ötesinde Genelkurmay başkanımız bana bu görevi yapmamız zamana bağlı olmadığını ifade etti. Yarın veya önümüzdeki hafta ya da bugünden itibaren bir ay sonra olabilir. Ve kendilerine emir vermeye hazırım.” dedi.

Başkomutan olarak ulusal güvenlik menfaatleri temelinde karar vereceğini dile getiren Obama, 'dünyanın en eski anayasal demokrasisine sahip' ülkenin başkanı olduğunu hatırlattı. Bu yüzden ikinci seçenekte karar kıldığını dile getiren Obama, “Ordunun harekete geçmesi yetkisini Kongre’deki Amerikan halkı temsilcilerine vereceğim.” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 22:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73