Yunuseli İçin Hava Kuvvetlerinden Destek

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Ankara’da bir araya geldiği Türk Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ile Yunuseli Havaalanı’nın uçuşlara açılması yönündeki çalışmaları değerlendirdi.

Yunuseli İçin Hava Kuvvetlerinden Destek
 Yunuseli Havaalanı’nın yeniden ulaşıma açılması için Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 yıldır ısrarla sürdürülen çalışmalar meyvesini vermiş ve Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri ile yapılan görüşmeler sonucunda Yunuseli Havaalanı’nın ‘görerek yaklaşma’ usulüne uygun uçuşlara açılması kararlaştırılmıştı. Yapılan protokole göre, ana pistin bakım ve onarımı ile apron bağlantı yolları yapılacak. Kule inşaatı ve donanımı, kırım kurtarma ekibi, sağlık ekibi, ambulans, itfaiye, yakıt tankeri, çevre güvenlik hatlarının oluşturulması, aydınlatma, alan içindeki bulunan atıl haldeki 11 binanın yıkımı, yolcu bekleme salonu, itfaiye binası, uçak bakım hangarı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak. Pist ve kule yönetimi Türk Hava Kuvvetleri’nin kontrolünde olacak. İlk etapta gündüz gerçekleşecek uçuşlar, pistin aydınlatılmasının ardından geceleri de ‘görerek yaklaşma’ usulüne göre gerçekleştirilebilecek.
Bir taraftan havaalanındaki fiziki eksikliklerin giderilmesi yönündeki çalışmalar devam ederken, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Ankara’da Hava Kuvvetleri Komutanı Hava Orgeneral Akın Öztürk ile bir araya geldi. Görüşmenin ana gündem maddesini Yunuseli Havaalanı oluştururken, Yunuseli’nin uçuşlara açılması için Genel Kurmay’a olumlu görüş verdiklerini hatırlatan Orgeneral Öztürk, bu konudaki ısrarlı çalışmaları nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti.
Yunuseli Havaalanı’nın Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencilerinin tatbiki eğitim yapabilmesi açısından da büyük önem taşıdığını dile getiren Başkan Altepe, projelerinin hazır olduğunu, son prosedürlerin de tamamlanmasının ardından çalışmaları tamamlayıp en kısa zamanda bölgenin uçuşlara açılmasını arzu ettiklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2015, 12:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0