YILDIRIM’DA ‘ALTERNATİF TURİZM’ ALANLARI

-YILDIRIM’DA ‘ALTERNATİF TURİZM’ ALANLARI -YILDIRIM BELEDİYESİ’NİN ALTERNATİF TURİZM DESTİNASYONLARI, KALKINMA VE İSTİHDAMA KATKI SAĞLAYACAK. -144 KİLOMETRELİK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ PARKURU VE 37 KİLOMETRELİK MANASTIR PARKURLARI DOĞA SEVERLERİN BENZERSİZ GÜZELLİKLERLE BULUŞMA NOKTASI OLACAK. -YILDIRIM BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL HAKKI EDEBALİ: “TURİZM EYLEM PLANIMIZLA İLÇE EKONOMİMİZE VE İSTİHDAMA KATKI SAĞLAMAKLA BİRLİKTE YILDIRIM’IN TANITIMI KONUSUNDA ÖNEMLİ FAYDA SAĞLAYACAĞIZ.”

YILDIRIM’DA ‘ALTERNATİF TURİZM’ ALANLARI
banner98
 BURSA- Yıldırım Belediyesi hazırladığı Alternatif Turizm Destinasyonları projeleriyle kültürel zenginlikleri ve doğal güzellikleri bünyesinde barındıran ilçenin turizm potansiyelini değerlendirmeyi hedefliyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan, 700 yıllık geçmişiyle Osmanlı erken döneminin kırsal kesim sivil mimari örneklerini barındırarak tarihi dokusu korunan Cumalıkızık’a, tarihsel ve kültürel öneme sahip Yeşil Külliyesi, Yıldırım Külliyesi, Emirsultan Camisi, Balabanbey Camisi’ne, doğal güzelliklerle bezeli Zeyniler’e ve eşsiz tabiat varlıklarına sahip Yıldırım’ın turizm payını artırmayı amaçlayan Yıldırım Belediyesi, Alternatif Turizm Destinasyonları projeleriyle bünyesindeki değerleri, yerli ve yabancı turistlerin buluşma noktası haline getiriyor. Yıldırım Belediyesi tarafından, ‘Tarihi, kültürel ve doğal zenginliklerin ön plana çıkartılarak, Yıldırım’ın farklı bir bakış açısıyla tanıtılması’ hedefiyle hazırlanan Alternatif Turizm Destinasyonu kapsamında, 144 kilometrelik doğa yürüyüşü parkurları ve 37 kilometrelik manastır parkurlarının yanı sıra, Elvankaya, Deliklikaya ve Babaayvaz mevkilerinde kaya tırmanışı noktaları, Zeyniler’de yamaç paraşütü pisti oluşturuluyor. Yine proje kapsamında Ataman, Balaban, Erikliyayla, Kanlıgölet, Küreklidere ve Softaboğan şelaleleri de doğa turizmine kazandırılacak.

POTANSİYEL HAREKETE GEÇİYOR

Ulusal ekonomilerdeki yeri her geçen gün artan turizm faaliyetlerinin özellikle bölgesel kalkınma ve istihdam alanlarına önemli artı değer sağladığını hatırlatan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Turizm, gelişmeyi endüstriyel merkezlerden kırsala doğru taşıyan en önemli faktörlerden birisi. Yıldırım, turizmin her alanında çok önemli potansiyele sahip. Bu güne kadar yeterince yararlanamadığımız bu potansiyeli harekete geçirerek, Yıldırım’ın turizm pastasındaki payını arttırmak adına, turizm hizmetlerini ve ürünlerini çeşitlendirmeye hazırlanıyoruz. Bunun yanında Osmanlı’nın kuruluşuna tanıklık eden Yıldırım’da, Cumalıkızık, Yeşil Külliyesi, Yıldırım Beyazıt Külliyesi, Emir Sultan Camisi, Balabanbey Kalesi gibi çok önemli kültürel değerlere sahibiz. Bu turizm eylem planımızla ilçe ekonomimize ve istihdama katkı sağlamakla birlikte Yıldırım’ın tanıtımı konusunda önemli fayda sağlayacağız” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0