Yemek Yarışmasının Finali Yapıldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Merinos Gölpark Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen yarışmada, yaprak sarmayla jüri üyelerini etkileyen Bursa grubu birinci oldu. Birincilik ödülünü Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta’nın elinden alan grup üyeleri, 2 Mayıs’ta İstanbul’da gerçekleştirilecek final yarışmalarında Türkiye birinciliği için ter dökecek.

Yemek Yarışmasının Finali Yapıldı
 Engellilerin yeteneklerine ve üretim potansiyellerine dikkat çekmek maksadıyla 2013 yılında başlatılan “Türkiye Yemek Yarışması ve Altın Tencere Türkiye Ödülleri”nin ikincisi için start verildi. Yarışmanın Marmara bölge finali Bursa’da yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’ne ait Gölpark Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen organizasyonda, Bursa, İstanbul ve Kocaeli’den 5 ayrı grup ter döktü. Yarışma jürisi Samet Güney (Euro-Toques Türkiye Temsilcisi), Selahattin Can ve Halil Güldemir (Aşçılık Milli Takımı), Hakan Alsaç (Radisson Blu Otel), Meltem Açıkel (TV Programcısı-Yazar) ve Elif Çakan (Köşkeroğlu Baklava) gibi kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerden oluştu. Bursa’dan 3, İstanbul ve Kocaeli’den birer grubun katıldığı yarışmada yapılan yemekleri büyük bir titizlikle tadan jüri üyeleri, zor bir değerlendirmenin ardından birinciyi belirledi.
Yarışmada, yaprak sarmayla Bursa grubu birinci, güveç yemeğiyle yine Bursa grubu ikinci, istim kebabıyla Kocaeli grubu üçüncü, tavuk mantar soteyle Bursa grubu dördüncü ve sebzeli biftek sarmayla İstanbul grubu beşinci oldu. Sıralamanın ardından dereceye giren gruplar, ödüllerini Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Bağcılar Belediye Başkanvekili Fethi Başaranoğlu ve TV Programcısı-Yazar Meltem Açıkel’in elinden aldı. Protokol üyeleri, ödüllerin verilmesinin ardından yarışmacılarla hatıra fotoğrafı çektirdi.
Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, “Engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak, yaşadıkları sıkıntılara son verecek, potansiyel güçlerini ortaya çıkartacak sosyal ve kültürel projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Engellilerin meslek edinerek iş sahibi olması için çalışmalar yürütüyoruz. Bu tip yarışmaları destekliyoruz” dedi.
Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta ise, yarışmanın engelli bireylerin toplum hayatına katılmalarında katkı sağlayacağını ifade etti. Salonda bulunanlara engelli bireylerin gözü, kulağı, ayağı olmaları yönünde çağrıda bulunan Usta, “Eğer bunu yapamazsak, o zaman asıl engelli biz oluruz” diye konuştu.
Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Fethi Başaranoğlu da, bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri yarışmaya katkıları dolayısıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür etti.
Kurumların engellilerle birlikte yaşama kültürünü artırmak hedefiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Rize Belediyesi, Bağcılar Belediyesi, Euro-Toques (Avrupa Aşçılar Birliği) ve AŞPAFED gibi kurumların desteğiyle Türkiye genelinde uygulanan proje, Bursa’nın ardından Rize’de ikinci bir bölge finali daha yapacak. Karadeniz finalisti Bursa finalistiyle birlikte, 2 Nisan tarihinde İstanbul’da yapılacak 2. Türkiye Yemek Yarışması ve Altın Tencere Türkiye Ödülleri final yarışmasına katılmaya hak kazanacak. Türkiye genelinde birinci olan ekip, geçen yıl birincisi gerçekleştirilen Uluslararası Yemek Yarışması ve Altın Tencere Dünya Ödülleri’nde Türkiye’yi temsil edecek.
Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2015, 15:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0