banner102

SU VE ÇEVRE’YE DAİR HERŞEY BU FUARDA KONUŞULACAK

Network Fuarcılık, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ile birlikte hayata geçirdiği Kozmetik ve Güzellik Fuarı’nın ardından ‘Su ve Çevre Fuarı ve 4. Uluslararası Bursa Su ve Çevre Kongresi’ni de 22-24 Mart tarihlerinde düzenleyecek.

SU VE ÇEVRE’YE DAİR HERŞEY BU FUARDA KONUŞULACAK
 Network Fuarcılık ve Merinos AKKM iş birliği ve Bursa Kent Konseyi katkılarıyla tüm dünya için önemli olan su ve çevre konusunu fuar ve kongre ile eş zamanlı bir şekilde ele alacak bu organizasyon, Dünya Su Günü olan 22 Mart’ta başlayıp 24 Mart’ta sona erecek.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, BUSKİ, Su Vakfı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’nün de destek olduğu organizasyonla ilgili bilgi veren Network Fuarcılık Genel Müdürü Hasan Eker, “Toplumumuza, sektöre, öğrencilere, akademisyenlere, kamuya mesajların verileceği, kararların alınacağı, bilimsel bilgi paylaşımının, skeç, tiyatro gösterileri, şiir ve resim yarışmalarının olacağı, fuar ve kongrenin birlikte planlandığı ‘Su ve Çevre Fuarı ve 4. Uluslararası Bursa Su ve Çevre Kongresi’ su şehri Bursa’mıza hayırlı olsun” dedi.

“SU, İKLİM VE ÇEVRE İNSANLIĞIN EN DEĞERLİ HAZİNELERİ”

Su Vakfı Başkanı ve İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Zekai Şen de şunları söyledi: “Su, iklim ve çevre insanlığın en değerli hazineleridir. Hiç kimsenin bu bahşedilmiş hazineleri hoyratça kullanma lüksüne sahip olmadığı gibi bilakis korumak zorundadır. Su, iklim ve çevre tüm vatandaşlarımızı ilgilendirdiği için herkesi Su ve Çevre Fuarı ve 4. Uluslararası Bursa Su ve Çevre Kongresi’ni bekliyoruz.”

“DÜNYADAKİ HER İNSAN SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMAK İSTER”

Su ve Çevre Fuarı ve 4. Uluslararası Bursa Su ve Çevre Kongresi’ ile ilgili değerlendirmede bulunan ve organizasyonun düzenleme kurulunda yer alanTürkiye Baraj Güvenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Tosun da “21-26 Mart Orman Haftası, 22 Mart Dünya Su Günü, 23 Mart Dünya Meteoroloji Günü. Böyle önemli günlerin olduğu bir dönemde yapılan bu uluslararası fuar ve kongrede iklim değişikliği, su kaynakları, toprak kaynaklarına dair önemli konular konuşulacak. Türkçe ve İngilizce olacak kongreye, ulusal ve uluslararası bilim insanları ve uzman arkadaşlarımız gelecek. Yaklaşık 1000 kişi bekliyoruz.” dedi.

Çevrenin yükselen bir değer olduğunu ifade eden Tosun şöyle konuştu: “Dünyadaki her insan sağlıklı bir çevrede yaşamak ister. Çevreyi mutlak suretle koruyarak yatırımlarımızı ve projelerimizi realize etmemiz lazım. Su ve toprak kaynaklarımızın çok doğru bir şekilde kullanılması gerektiğini savunuyoruz. Özellikle su yaşamın vazgeçilmez parçalarından biri. Toprak kaynaklarımız da önemli. Toprak kirlenmesi toprağa atılan kimyasal maddelerden kaynaklanmıyor sadece, suyun taşıyıcı etkisiyle de oluşabiliyor. Dolayısıyla suyu doğru bir şekilde korumak ve korunmuş bu suyla toprağı buluşturmak ve aynı zamanda içilebilir vasıfta temiz su kaynaklarımızı kirletmeden koruyabilmek en büyük hedefimiz olmalıdır.  İşte biz bu kongrede su ve toprak kaynaklarımızı çevreye uyumlu korumanın yolunu aramak suretiyle ilgili bilim adamlarını, düşünen insanları, uzmanları bu bölgede bir araya getiriyoruz.”

“SEKTÖR TEMSİLCİLERİ, KAMU VE AKADEMİSYENLER AYNI ÇATI ALTINDA BULUŞACAK”

Kongre Sekreteri Yrd. Doç. Dr. İsmail Dabanlı da şunları söyledi: “Suyun, iklim değişikliğinin ve çevrenin bütün detaylarıyla ele alınacağı Su ve Çevre Fuarı ve 4. Uluslararası Bursa Su ve Çevre Kongresi’ni Bursa’da gerçekleştirecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. 22 Mart Dünya Su Gününde başlayacak etkinliklerde 3 gün boyunca çok geniş katılımla su ve çevreyle ilgili bütün konular ele alınıp zengin içerikli panellerde ve bilimsel oturumlarda tartışılacak. Aynı zamanda fuar etkinlikleri kapsamında sektör temsilcileri, kamu ve akademisyenler aynı çatı altında buluşacaklar. Dünya’nın nabzı, su, çevre ve iklim değişikliği konularında 18-23 Mart tarihlerinde Brezilya’da organize edilen 8. Dünya Su Forumunda atarken, Türkiye’de de aynı zamanda Bursa’da atacak.

“ÖNEMLİ İSİMLER KATILACAK”

Su ve çevreye dair her şeyin masaya yatırılacağı, önemli firmaların stant açıp, alanında uzman isimlerin de konuşmacı olacağı ve 500 bildirinin yapılacağı‘Su ve Çevre Fuarı ve 4. Uluslararası Bursa Su ve Çevre Kongresi’ne; Su Vakfı Başkanı ve İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zekai Şen, Türkiye Baraj Güvenliği Derneği Başkanı Prof. Dr. Hasan Tosun, Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feza Karaer, BUSKİ Genel Müdür Vekili Güngör Gülenç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hasan Özlü, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Muhammet Ecel ve Yrd. Doç. Dr. İsmail Dabanlı başta olmak üzere pek çok önemli isim katılacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner108

google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0