banner78

"Sessiz Kalan Bu Vahşetin Ortağıdır"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TÜMSİAD'ın iftarında Mısır'daki katliama tepki gösterdi. Erdoğan, şunları söyledi:

 "Mısır'da milli irade katledilirken susanlar, şu anda millet katledilirken aynı şekilde susuyorlar. Hani nerede Avrupa, nerede AB, nerede, Avrupa değerleri, sağa sola demokrasi dersi verenler? Hani nerede demokrasi, nerede demokratik değerler? Birleşmiş Milletler nerede? Türkiye'de polisin son derece haklı, son derece meşru şekilde kullandığı su ve biber gazı için yaygara koparanlar, Mısır'daki darbe karşısında Mısır'daki katliam karşısında neredeler? Mısır'da adalet katlediliyor. Siz bunu ne zaman göreceksiniz. Kardeşlerinizin kanı akıtılırken siz ne zaman fark edeceksiniz? Suriye'de de fark etmediniz. Mısır'da akan masum sivillerin kanı, sessiz kalanların eline yüzüne bulaşmıştır. Sessiz kalan bu vahşetin ortağıdır. Biz haksızlık karşısında eğilmeyiz. Haksızlık karşısında eğilip dilsiz şeytanlardan olmayacağız. Mısır'da demokrasi, milli irade katledilmiştir. Şimdi de millet katlediliyor. Bunu bütün dünyaya duyuracağız."


Mısır'da darbecilerin "Hüsnü Mübarek'i bile aratan uygulamalara imza attığını" kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: "Mısır'da darbenin arkasında kimler olduğunu biliyoruz. Darbenin karşısında duran Mısır halkına selamlarımı gönderiyorum. Beni bugün üzen neydi biliyor musunuz? 200'den fazla kardeşleri ölürken, 5 bine yakın kardeşleri yaralanırken Tahrir Meydanı'nda havai fişekler atarak eğlenenler vardı. Türkiye her zaman Mısır'ın yanındadır, olmaya devam edecektir ama zalimlerin değil. Allah Mısır'ın mazlumlarına sabır versin diyorum."

Erdoğan, Somali'deki saldırıya ilişkin olarak da, "Somali'den de acı bir haber aldık. Türkiye Büyükelçiliği'nin ek binasına bombalı saldırı düzenlendi. Bir polisimiz maalesef şehit oldu. 3 vatandaşımız da yaralandı. Bu saldırıyı yapanlar da güya Müslüman. Hükümetimize karşı yapıyorlar. Neden, Mogadişu'daki kardeşlerimize yardım ettiğimiz için." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2013, 01:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96