banner105

Piri Reis Gemlik'te

Dokuz Eylül Üniversitesi'ne ait Koca Piri Reis sismik araştırma gemisi, fay hattında incelemelerde bulunmak üzere Bursa'nın Gemlik körfezine geldi.

Piri Reis Gemlik'te
 İskeleye yanaşan sismik araştırma gemisinde Gemlik Kaymakamı Cahit Işık ve Bursa İl Genel Meclisi üyesi Ercan Barutçuoğlu incelemelerde bulundu.17 Ağustos 1999 depreminin yıl dönümünde rotasını Marmara Denizi'ne çeviren sismik araştırma gemisi, Gemlik Körfezi'nde Mudanya'dan Bandırma'ya kadar uzanan fay hattı üzerinde araştırmalar yapacak.
Depremin yıl dönümünde meydana gelen 4.6 şiddetindeki Gemlik depreminden sonra çalışmalarını yoğunlaştıran Koca Piri Reis, Türkiye'deki tek sismik araştırma yapan gemi. Koca Piri Reis'in araştırması, birinci derece deprem kuşağı ve 2 fay hattı üzerinde bulunan Gemlik için büyük önem taşıyor.
Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Günay Çiftçi, Avrupa Birliği'ne üye olan ülkelerde benzer çalışmaların yıllardır devam ettiğini, bir deprem ülkesi olan Türkiye'nin çağa ayak uydurmakta geç kaldığını ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 14:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73