Öğrencilere "Kalite" Dersi

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Bursa İl Koordinatörü Mustafa Karaman, Karacabey Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine TSE’yi ve Kaliteyi anlattı.

Öğrencilere
 TSE belgesiz, kalitesiz, standartlara uymayan ürünlerin satın alınmaması gerektiğine dikkat çeken Mustafa Karaman, kaliteyi, gelişimin ve mutluluğun kaynağı olarak gördüklerini dile getirdi. Karaman, “TSE kalitenin ön adıdır. TSE ile yolculuk yapanlar hayallerine yaklaşma kararlılığında olanlardır. Kararlı olun. Hayal kurmaktan korkmayın. Çünkü sizin umudunuz bizim umudumuzdur. Kaliteciler ümitlerini kaybederse ülke kaybeder. Hepimiz kaybederiz. Analiz yapmanıza, uzman olmanıza gerek yok, sadece gereğini yapacaksınız. Gereği, TSE markalı ürün kullanmaktır. TSE markasının bir önleyici faaliyet olduğunu artık anlamalı, gereğini yapmalı, TSE markalı ürünleri kullanmalıyız" diye konuştu.

"UMUDU OLMAYANIN GELECEĞİ OLMAZ"

Karacabey Meslek Yüksek Okulu öğrencilerine tavsiyelerde bulunan Mustafa Karaman, “Mutluluğun kaynağı umuda giden yoldaki engellerin kaldırılmasından geçmektedir. Mutluluk yolculuğuna çıkarken de umut tüccarlarına dikkat edilmeli, boş hayal peşinde koşulmamalıdır. Kaliteli bir yolculuk hedefleniliyorsa, hayal görmekten korkulmamalıdır. Hayaller makul ve mantıklı ise gerçekleşmemesi de mümkün değildir. Kişi hayal ettiği kadardır. Umudumuzu kaybetmemeli, kaliteden taviz vermemeliyiz. Hayallerin gerçekleşmesi için sağlıklı bireyler olmalıyız. Sağlığı bozulanın hayali olmaz, umudu olmaz, geleceği olmaz. Kalitesiz ürünleri üreten, bizim sağlığımızla oynayanların da hayallerini gerçekleştirmeyelim. Onların hayali, bizim felaketimizdir” dedi.
Öğrencilere, Ahi Evran geleneğinden de bahseden Mustafa Karaman, “11’inci yüzyıldaki Ahi Evran’ın kültürünü, duygusunu, düşüncesini, kaliteye bakışını, müşteri memnuniyeti kavramına yaklaşımını ya da 1502 yılında, Sultan Beyazıt döneminde hazırlanan ‘Dünyanın İlk Tüketici Kanunundaki yani ‘Kanunname-i İhtisab-ı Bursa’daki ahlakı, standardı, tüketiciye saygıyı toplumun her katmanına katmadığımız müddetçe, gerçekçi bir gelişimden asla bahsedemeyeceğimizin bilincindeyiz” diye konuştu.
Mustafa Karaman konuşmasını, öğrencilere umutlu, mutlu ve kaliteli günler dileyerek sona erdirdi. Program sonunda ise, Karacabey Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Tezcan Aydın tarafından Mustafa Karaman’a teşekkür belgesi takdim edildi.
Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2015, 11:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0