banner78

Necmi İnce Yazdı: Bursa Mollaarap Mahallesi'nin Sorunları Neden Çözülmüyor?

Gazeteci Necmi İnce Dünya, Türkiye ve Bursa gündemindeki konuları işlemeye devam ediyor. İnce, bugünkü yazısında Mollaarap Mahallesi'ndeki sorunları dile getirdi.

Necmi İnce Yazdı: Bursa Mollaarap Mahallesi'nin Sorunları Neden Çözülmüyor?

İnce Köşesinde şu ifadeleri kullandı:

Bursa'nın Yıldırım ilçesindeki güzel ve şirin mahallelerden birisi de Mollaarap Mahallesi’dir.

Dönem dönem oralardan geçerim.

Geçtiğimiz günlerde gazetemize ulaşan Mollarap Mahallesi Hüsamettin Tekke Sokak yakınlarında eskiden oturan ev sahipleri ile görüşme fırsatı buldum.

Bilenleriniz bilir, bundan 3 yıl önce Yıldırım’ın Mollaarap Mahallesi’nde yaşayan 90 yakın ev sahibi o bölge yapılan izinsiz inşaat çalışması sonrası evlerindeki çatlaklar ve göçüklerden ötürü evlerinden çıkmak durumunda kaldılar.

Bu yaşanan olay ise 30.01.2018 tarihinde Yıldırım Belediyesi Zabıta Ekipleri tarafından tutulan tutanakla resmiyete döküldü. Özellikle 2 ay inşaat ruhsatı olmadan inşaata başladığı iddia edilen An-Te İnşaat Malzemeleri İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti tarafıNdan yapılan inşaatdaki temel kazı çalışmAlarından ötürü binalarda oluşan çatlaklar nedeniyle,can ve mal güvenliği açısından karşı tedbir kararı alındığı belgelenmişti.

Hatta bu arazinin asıl sahibinin dönemin Yıldırım Belediye Başkanı Edabali’nin yakını olduğu ve bu yerin bir müteaahide verildiği iddia edilmişti.

 Peki bu aşamadan sonra neler yaşandı?

Başta o dönem Bursa Valiliği olmak üzere Büyükşehir Belediyesi ve Yıldırım Belediyesi tarafından dönemin Yıldırım Belediye Başkanı İsmaik Hakkı Edebali Mollarap Mahallesi’ndeki 90’a yakın ev sahibinin sorunlarını çözeceklerini açıkladı.

İşte bu kapsamda Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali mağdur olan ailelerle ilgili ilk etapta lojmanlar ve uygun yerlerde kalmaları için kendi binalarının yapılana kadar , kira destekleri vereceklerini ve bu binalarda oturan mağdur olan ailelere aynı şartlarda 2 yıl içerisinde evlerini geri vereceklerini açıkladı.

Bu sözlü açıklama sonrası Yıldırım ilçesi Mollarap Mahallesi’ndeki vatadaşların sorunlarının çözülmesi için 06.06.2018 tarihinde Yıldırım Belediyesi Meclisi’nin 273 sayılı kararı gereği Başkan İsmail Hakkı Edebali'nin söylediği gibi kira yardımı ve aynı yerde hak sahiplerine yeni bir evin en geç 2 yıl içersinde verileceği resmi evraklara girdi.

İşte aradan 3 yıl geçmesine rağmen Yıldırım Belediyesi tahütnamesi de olmasına karşın bu mağdur olan ailelerin sıkıntılarını çözmek adına adım atmamıştır.

Tersine konu uzayarak devam etmiş.

Yerel seçimler sonrası yeni Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz bu konuyla ilgili yine gündeme geldi.

Ama oraya yeni inşaat yapılması beklenirken hatta jeoloji etüt çalışmları hala devam ederken uzaması akıllarda soru işareti uyandıdı.

Ama o esneda enteresan gelişmeler yaşandı.

Hak sahipleri evlerinin yapılasını beklerken Yıldırım Belediyesi Mollarap Mahallesi’ndeki hak sahipleri ile görüşerek kamulaştırma yapılan alanların normal piyasa şartlarının çok altında yaklaşık m2 de bin tl para vererek hak sahiplerinin yerlerini almaya başladığı ortaya çıkmıştır.

Tabiki hak sahiplerinin kafaları da karışır!

İşte bu olaylardan dolayıda başta orada 400 metre bir yeri olan aileye 70 metrekarelik evi için 70 bin lira verildiğini söylediği ve ‘’Siz olsanız bu evi bu fiyata verir misiniz?’’ sorusunu sorar.

Yine mağdur olan bu ailelerİN ‘’Bize para değil ev verecektiniz, tahaahüt etmiştiniz!’’ cevaplarına karşılık ise 90'a yakın ev sahibine Yıldırım Belediyesi’ne ait olan Hümahatun sitelerindeki dairelerin 300 bin-350 bin lirara 70 metrekaralik evleri verebileceklerini söylerler. Mağdur olan aileler de bu şartları kabul etmelerinin mümkün olmadığının farkındadır.

Yine Mollaarap Mahallesi’ndeki çökme olan yerle ilgili Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz meclis toplantısında yerin kamulaştırarak artık kentsel dönüşümle ilgili bir çalışma yapılmayacağını açıklar.İddialara göre o yere sosyal donatı alanı olarak çay bahçesi yapılacağı söylenir.

Şimdi Bursa'nın Yıldırım ilçesinde bulunan Mollarap Mahallesi’ndeki 90’a yakın ev sahibi mağduriyetlerinin çözüme kavuşturulmamış olmasını gerekçe gösterek Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz’dan biran önce çözüm istiyorlar.

İşte bu ailelerin talepleri;

-Yıldırım Belediyesi’nin 2 yılda yıkılan evlerin yapılacağını tahaahüt ettiği evlerin yerine orada acilen ev verilmesini?

-Yok mümkün değilse kentsel dönüşüm kapsamında oradaki mağdur ailelere yerlerine karşılık başka bir yerde çalışma yapılarak herhangibir ektra üçeret verilmeden başka bir yerden ev verilmesini?

- Şayet Yıldırım Belediyesi Mollaarap Mahallesi’ndeki yıkılan 90 evin hepsini kamulaştırma yapacaksa o yerlerin şimdiki rayiç bedeller (bin tl değilde en az 3-4 bin tl )üzerinden alınarak mağdur ailelerin acilen verilmesini istiyorlar.

İşte Mollarap Mahallesindeki mağdur olan aillerin isteklerini sizlere aktardık.Bizler bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Şayet Yıldırım Belediyesi kamulaştırma yaptığı bu yeri ilerde meclis kararı alarak imara acarsa da bizler bu yanlışı yine gündeme gatireceğiz.

Kimsenin şüphesi olmasın!

İnşallah Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz 90’a yakın ailenin feryadını duyar ve yıllarca kirada kalan bu ailelerin yüzünü güldürür.

Benim temennim tabiki inşallah bu konu çözülür.

Yoksa zaten mağdur olan bu aileler at sonu konuyu mahkemeye vereceklerni söylediler.

Bizden söylemesi...

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 17:40

Necmi İnce

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73