Meme Kanseri Erkekleri de Tehdit Ediyor

Sağlık konferansında konuşan Op. Dr. Murat Çalıkapan, 100 meme kanseri vakasının birinin erkeklerde görüldüğünü söyledi. Çalıkapan, "Meme kanseri doktora gidilmediği zaman, hasta tarafından ancak 2 senede anlaşılır" dedi.

Meme Kanseri Erkekleri de Tehdit Ediyor
 Barış Manço Kültür Merkezi’nde Yıldırım Belediyesi tarafından düzenlenen “Kanserden korkma, geç kalmaktan kork” isimli sağlık seminerinde konuşan Op. Dr. Murat Çalıkapanı, erkeklerin de meme kanseri olduğunu söyleyerek, her 100 meme kanseri vakasından birinin erkeklerde görüldüğünü belirtti. Meme kanseri konusunda uzman olan doktor Çalıkapanı, “Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser. Her sekiz kadından biri meme kanseri. Biz meme cerrahları da bunun teşhis ve tedavisini yapıyoruz. Hayat kaybını bir kenarıya bırakın, meme kaybı da yaşamadan hayata devam ediyorlar” dedi. 
Meme kanseri konusunda erkekleri de ikaz eden Çalıkapanı, “Erkekler de meme kanseri olur. 100 tane meme kanseri vakasından bir tanesi erkek meme kanseridir. En önemlisi de kadın meme kanserinden çok daha agresif meme kanseridir. Dolayısıyla erkeklerin, özellikle de amcalarımızın, babalarımızın, dedelerimizin memelerinde bir kitle ya da şişlik belirir ve bu kitle uzun müddet geçmezse mutlaka bir meme cerrahına başvurmalılar” şeklinde konuştu. 
Çalıkapanı, meme kanserini engelleyebilecek bir teknolojinin olmadığının altını çizerek, “Bu teknoloji hiçbir ülkede yok. Eğer meme kanseri olacaksanız olursunuz, bundan kurtuluşunuz yok. Bu noktada en mühimi, biz bunu küçük yakalarsak başarılı olma şansımız daha da artıyor. Burada kadının altı ayda bir gün kendine zaman ayırması lazım. 40 yaşının altında ise ultrason çekeceğiz, 40 yaşının üzerindeyse buna mamogrofiyi de dahil edeceğiz” ifadelerini kullandı.
Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2015, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0