MEDICABIL’DE “AFET PSİKOLOJİSİ” SUNUMU

Bursa’nın seçkin sağlık kurumları arasında yer alan Özel Medicabil Hastanesi, kurum içi yaptığı etkinliklere Dr. Metin Tekcan’ın “Afet Psikolojisi” sunumunu da ekledi.

 MEDICABIL’DE “AFET PSİKOLOJİSİ” SUNUMU
 Özel Medicabil Hastanesi Konferans salonunda gerçekleşen sunuma çok sayıda hastane personeli katılım sağladı.

           Afete maruz kalanları 4 ayrı kategoride değerlendiren Dr. Tekcan, “ Birincil afetzedeler travmatik olayları doğrudan yaşan bireyler, ikincil afetzedeler olayları doğrudan yaşan bireylerin aileleri ya da yakın ilişki içinde oldukları bireyler, üçüncül afetzedeler, olaydan etkilenmiş kişilere yardım etmek için olay yerinde bulunan insanlar, dördüncül afetzedeler ise belirtilen üç gruptan da olmayıp sadece tanık olan kişiler” şeklinde sıraladı.

Dr. Metin Tekcan yaşanmış bir felaket sonrası bireyin en tipik davranış özelliği olan travmayı “kişinin kendisinin ya da başkalarının yaşamının fiziksel bütünlüğünü tehdit eden, ölüm ya da ciddi yaralanma ile sonuçlanmış, inanç dünyasına yönelik tehditlerin olduğu olay ya da olaylar” olarak açıkladı.

Felaket sonrası birey davranışlarını kategorize eden Dr. Metin Tekcan, bu davranış biçimlerini dört farklı dönemde değerlendirdi.  “Fizyolojik uyarılma, algıda hassasiyet, mantıklı düşünememe, karar verememe birinci dönemi, duygusal karmaşa, kaygı ve korku durumu, bedensel, fizyolojik durumlar, titreme ve bulantı ise ikinci dönemi kapsamaktadır. Üçüncü dönemde ise afetzede artık olay ile ilgili konuşmak istemez, yalnız bırakılmak ister ve psikolojik olarak ortamda değildir. Dördüncü dönemde tepkilerin şiddeti azalır, afetzede olanları kabul etmeye başlar, gelecekle ilgili plan yapmaya başlar ve duygusal olarak kendini iyi hissetmeye başlar.” şeklinde bilgi verdi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73