banner78

Kütahya'da Bursa Konuşuldu

Tarihi miras çalışmalarını değerlendirmek üzere Kütahya’da yapılan Tarihi Kentler Birliği (TKB) toplantısında, Bursa’daki çalışmalar birlik üyelerine anlatıldı.

Kütahya'da Bursa Konuşuldu
 Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) yıllık büyük organizasyonlarından biri olan ‘Buluşma Toplantısı’ Kütahya’da yapıldı. Birliğe üye 350’ye yakın belediyeden başkan ve bürokratın katıldığı toplantıda, “Kale-Çarşı-Mahalle bütününde ekolojik yaklaşımlar” konuşuldu. Tarihçi, akademisyen ve mimarlardan oluşan konusunda uzmanların sunumlar yaptığı toplantıda, kale-çarşı-mahalle bağlamında Bursa’da yapılan çalışmalar, TKB üyelerine örnek olarak gösterildi.
Kütahya Belediyesi Kültür ve Ticaret Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan ÇEKÜL Başkan Yardımcısı Mimar Mithat Kırayoğlu, kale-çarşı-mahalle bağlamında tarihi kentlerde yapılması gerekenleri ve Bursa’da yürütülen örnek çalışmaları anlattı. Kale-çarşı-mahalle ilişkisinin Osmanlı şehirleşme anlayışının temeli olduğuna işaret eden Kırayoğlu, Bursa kalesinin ve çarşılarının eski ve yeni fotoğrafları eşliğinde Büyükşehir Belediyesi’nce yürütülen çalışmaları anlattı.
Kırayoğlu, ÇEKÜL Başkanı Prof. Metin Sözen’in 2008 yılında Bursa’da gerçekleştirilen TKB toplantısında söylediği; “Kale düşerse kent düşer, çarşı düşerse kent ölür” sözünü hatırlattı ve Bursa’daki kale, çarşı ve mahalleyi ihya çalışmalarının bütün ülkeye yayılması gerektiğini kaydetti.
Bir zamanlar; berberiyle, kahvehanesiyle, okuluyla ve hatta delisiyle bütünlük arz eden mahalle kültürünün, günümüzde ortadan kalktığına dikkat çeken Kırayoğlu, bu ilişkinin yeniden kurulmasının önemine işaret etti. ÇEKÜL Başkan Yardımcısı Mimar Kırayoğlu, “2015 bizim için çok değerli bir yıl. Bursa’da Tarih İçinde 85 programının başlangıcının 30. yılı, ÇEKÜL’ün kuruluşunun 20. yılı ve TKB’nin Bursa’da kuruluşunun 15. yılı. tarihimizi ihya etmek ve geleneksel hayat tarzımızı yeniden hatırlamak için çok önemli bir yıl. Tarihi kimliği yoğun olan şehirlerimizde Bursa’da yapılan çalışmalara benzer uygulamaların başlamasını diliyorum” dedi.
Günümüzde artık modern yerleşim alanlarına yenik düşen geleneksel Bursa evine dikkat çeken Kırayoğlu, kullanışlılık ve ergonomi bakımından ünlü şehir plancısı ve mimar Picinatto’nun bile övgülerine mazhar olan bu mimariye sahip çıkılması gerektiğini kaydetti.
Kırayoğlu, geleneksel mahalle kültürüne sahip çıkmak üzere Bursa Büyükşehir Belediyesi’nce yürütülen ‘Bizim Mahalle’ projesine de değindi ve Bursa’da yürütülen Kale, çarşı ve mahalle çalışmalarının tüm ülke için önemli bir veri olduğunu kaydetti.
TKB Kütahya Buluşması’nda konuşan ÇEKÜL Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de, tarihi kültürel mirasın ayağa kaldırılma çalışmalarına yeni kaynaklar oluşturulması ve mevcut kaynakların etkili kullanımı konusunda çalışma yapılması gerektiğini kaydetti. Özel sektörün de sürece dahil edilmesini isteyen Prof. Sözen, “Tarihi mirasa destek ve bundan sağlanan reklam ilişkisine dikkat edilmeli, bazen görüyoruz; küçücük destek karşılığında kocaman kocaman reklamlar yapılıyor, destek olan özel sektöre teşekkür ediyoruz, ancak bunu reklam etmenin de bir ölçüsü olmalı” dedi.
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2014, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96