Doğancı Barajı´na ´Tel´li koruma

- BURSA’NIN İÇME SUYU İHTİYACININ KARŞILANDIĞI DOĞANCI BARAJI’NIN ETRAFI TEL ÖRGÜLERLE ÇEVRİLDİ. - DOĞANCI BARAJI’NI ÇEVRELEYEN YAKLAŞIK 7 KİLOMETRELİK GÜZERGAHIN TEL ÖRGÜLERLE KORUMA ALTINA ALINMASI İLE BARAJ KENARINDA YAPILMASI MUHTEMEL PİKNİKLERİN ÖNÜNE GEÇİLEREK, ÇEVRE KİRLİLİĞİNİN ENGELLENMESİ HEDEFLENİYOR.

Doğancı Barajı´na ´Tel´li koruma
banner104
 Bursa’nın içme suyu ihtiyacının karşılandığı Doğancı Barajı’nın etrafı tel örgülerle çevrildi. Doğancı Barajı’nı çevreleyen yaklaşık 7 kilometrelik güzergahın tel örgülerle koruma altına alınması ile baraj kenarında yapılması muhtemel pikniklerin önüne geçilerek, çevre kirliliğinin engellenmesi hedefleniyor.

Bursa’nın dünyanın en temiz ve sağlıklı sularından birini tükettiği gerçeği bilimsel raporlarla da kanıtlanan Doğancı ve Nilüfer içme suyu havzaları, haftanın 7 günü 24 saat boyunca aralıksız gözetim altında tutuluyor. BUSKİ güvenlik ekiplerinin mobil denetimlerinin yanı sıra uydu görüntüleriyle de denetlenen içme suyu havzalarında adeta kuş uçurtulmuyor. Öteden beridir uygulanan bu koruma yöntemlerine, yakın zamanda alınan başkaca önlemler de ilave oldu.Bu kapsamda, Bursa’nın içme suyu ihtiyacının karşılandığı Doğancı Barajı’nın etrafı tel örgülerle çevrildi.

Orhaneli-Keles yolu üzerinde yer alan Doğancı Barajı’nın yaklaşık 7 kilometreden oluşan çevre güzergahını kapsayan uygulama, baraj kenarında yapılması muhtemel pikniklerin önüne geçerek, çevre kirliliğinin engellenmesini hedefliyor. Sağlıklı ve nitelikli içme suyu teminiyle birlikte içme suyu havzalarının da temizliği noktasında büyük gayret sarf ettiklerini dile getiren Çetinavcı, tel örgü uygulamasıyla havzaların temizliğinin korunmasındaki kararlılıklarını bir kez daha gösterdiklerini vurguladı.

Büyükşehir Belediyesi’nin “yaşanılmasından mutluluk duyulan sağlıklı şehir” hedefi kapsamında, büyük bir çaba ile çalıştıklarını belirten Çetinavcı, “Hatırlanacağı üzere, Bursa’nın içme suyunun temin edildiği Doğancı ve Nilüfer içme suyu havzalarında gerçekleştirilen bilimsel ölçüm ve tetkikler, Bursa’nın dünyanın en temiz ve sağlıklı sularından birini tükettiği gerçeğini de kanıtlamıştı. BUSKİ olarak, temizliği bilimsel raporlarla da kanıtlanan Türkiye’nin en temiz içme suyu havzasını korumanın kararlılığındayız. Bu, bizim için bir görev olmasının yanında, yaşadığımız şehri torunlarımızdan ödünç aldığımız anlayışının da vicdani sorumluluğudur” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 11:29

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73