Defterdarlık Binası Yıkıldı

Osmangazi ilçesinin Tarihi Kaymakamlık binası arkasında bulunan ve Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğü ile Milli Emlak Müdürlüklerinin bulunduğu bina, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen depreme dayanıksız olduğu yönünde rapor doğrultusunda yıkıldı.

Defterdarlık Binası Yıkıldı
 Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile birlikte, yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları devam eden binanın bulunduğu alanda incelemelerde bulunan Osmangazi İlçe Kaymakamı Dr. Necdet Türker, “Yıllardır Bursalılara hizmet veren defterdarlık binası, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından depreme dayanıksız olduğu yönünde düzenlenen raporun ardından yıkıldı. Hem vatandaş, hem de çalışanlar için risk teşkil eden binanın bulunduğu alan temizlenerek, yapılacak çevre düzenlemesi ve peyzaj çalışmalarının ardından vatandaşların faydalanacağı bir alana dönüşecek. Oldukça yoğun bir bölge olan Altıparmak mahallesinde, vatandaşlarımız yeni bir alana sahip olurken, kaymakamlık binasının tarihi dokusu da gün yüzüne çıkmış olacak” dedi.
Kaymakam Türker ile birlikte yıkım çalışmalarının yürütüldüğü alanda incelemelerde bulunan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise, “Osmangazi ilçesi, Bursa’nın nüfus ve bina yoğunluğu en fazla olan ilçesi. Belediye olarak gerçekleştirdiğimiz kamulaştırmalarla, ilçeye nefes aldıracak, vatandaşların bir araya gelip sohbet ederek vakit geçirebilecekleri park ve meydanlar inşa ediyoruz. Altıparmak mahallemizdeki tarih kaymakamlık binamızın arkasında bulunan bina da, Çevre ve Şehircilik bakanlığının düzenlediği deprem riski taşıdığı yönündeki rapor doğrultusunda defterdarlık tarafından ihale edilerek yıktırıldı. Binanın yıkılmasının ardından alan temizlenerek çevre düzenlemesi yapılacak. Böylece hem Altıparmak mahallesinde yaşayan vatandaşlar yeni bir alana kavuşmuş olacak, hem de tarihi Kaymakamlık Binası ile, çevresindeki tarihi doku bütün ihtişamıyla ortaya çıkmış olacak” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2015, 17:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0