Dağ Yöresinde Binlerce Kişiye İş İmkanı

Orhaneli'de kurulması planlanan Maden Organize Sanayi Bölgesi için 42 mermer firması müracaat etti. 2015 yılında start verilecek proje ile dağ yöresinde binlerce kişiye iş imkanı sağlanacak.

Dağ Yöresinde Binlerce Kişiye İş İmkanı
 Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu, teknolojinin ilerlemesi ve geçim sıkıntısı nedeniyle Orhaneli köylerinden Bursa’ya hızlı bir göç verildiğini hatırlatarak, “Orhaneli dağlarında ciddi anlamda mermer çıkıyor. İstanbul Teknik Üniversite’sinin yapmış olduğu araştırmaya göre, Orhaneli’de 900 yıl yetecek mermer rezervi bulunuyor. Mermer ocakları sahipleriyle toplantılar yaptık. Kendilerinden mermer işletme fabrikalarını Orhaneli’de yapmalarını istedik. Bu konu büyük ilgi gördü. Bakan müsteşarı, Valimiz, BTSO ve OSB’lerle görüştük” dedi.

BURSA’DAN ORHANELİ’YE TERSİNE GÖÇ BAŞLIYOR

Şuana kadar 42 mermer firmasının, Orhaneli Maden Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika açmak için başvuru yaptığını ifade eden Tatlıoğlu, “Orhaneli’de 2 bin 500 dönümlük araziyi Maden Organize Sanayi Bölgesi olarak planlayarak belediye meclisimizden kararımızı geçirdik. Allah nasip ederse Orhaneli’den Bursa’ya yapılan göçü tersine çevirip, bu yörenin vatandaşını karnını doyurur hale getirmek istiyoruz. Bizler Orhaneli’de mutluyuz, ekonomimiz düzeldiğinde sılaya geri döneriz diye düşünüyorum” diye konuştu.

ATIL OLAN ARAZİ EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

Maden OSB’nin hem Orhaneli’nin ekonomisini kalkındırma, hem de gençlere iş imkanı sağlama açısından çok verimli olacağını kaydeden Tatlıoğlu, “Maden Organize sanayi Bölgesi’nin yapılacağı alan 2 bin 500-3 bin dönümlük bir arazi. Zaten atıl durumda. Dolayısıyla hem atıl olan bu yeri değerlendireceğiz hem de mermer işletme fabrikaları kurularak istihdama katkı sağlayacağız. Böylelikle gençlerimiz Bursa’da asgari ücretle hamallık yapmayıp, babasının dizinin dibinde çalışarak dedelerin torun özlemini de gidermiş olacağız” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2014, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73