Bursa'nın Fethi Coşkuyla Kutlandı

Bursa'nın fethinin 689. yıldönümü, Fetih Kapı'da yapılan törenle kutlandı.

Bursa'nın Fethi Coşkuyla Kutlandı
 Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen programda Vali Münir Karaloğlu, Bursa Garnizon Komutanı Seyfullah Saldık, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, Heykel'de yapılan ilk törende, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Törenler, Pınarbaşı’ndaki Fetih Kapı önünde devam etti.

FETİH KAPI'DA TARİH CANLANDI

Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve fetih salasıyla başlayan törende, fetihle ilgili bilgi verilerek, şiirler okundu. Fetih Kapı'ya çıkan Mehter Takımı ve Kılıç Kalkan ekibi Pınarbaşı'nda renkli görüntülere sahne oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe törende yaptığı konuşmada, Bursa'nın fethinin önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Altepe, “Bursa'mız herkes için anlamlıydı ve önemliydi. Özellikle Osman Gazi Bursa’yı hep almak istedi ve başkent yapmak istedi. Cihan imparatorluğunun merkezi yapmak istediği Bursa için her şeyini feda etti. Yaklaşık 23 yıla yakın bir süre Bursa çevresindeki yerleşimi gerçekleştirdi. Bursa’yı almak için her şeyini yaptı, tüm fedakarlıklardan çekilmedi. Bursa’nın ovasına kaleler kurdu. Burada 20 yıla aşkın süre at oynattı ve yaşam başladı. Sonunda burayı alamayacağını anladığında oğlu Orhan Gazi’ye vasiyette bulundu. ‘Benim ömrüm yetmezse beni şu karşıda parıldayan gümüşlü kubbenin altına gömün. Oraya defnedilmek istiyorum’ dedi. Sonunda ömrü yetmedi. Bursa Orhan Bey tarafından 1326 tarihinde fethedildi. Bu fetihle birlikte Bursa’nın sur içindeki yaşamı sur dışına çıkmış oldu. Bursa’da yaşayan sultanlar saray hayatı yaşamadılar. Bursa’da yaşayan büyüklerimiz cefakar ve vefakardılar. Onlar at sırtında yaşadılar. Tüm cihanda at oynattılar. Üç kıtaya yayılan cihan devletinin temelleri burada atıldı” dedi.
Altepe’nin konuşmasının ardından Osmangazi Belediyesi Gösteri Sanatları Topluluğu halk dansları oynadı. Daha sonra Osmanlı dönemine ait kıyafetlerin tanıtıldığı törende, Mehteran Takımı ile kılıç kalkan ekibi de büyük alkış topladı. Ardından Mehteran Takımı eşliğinde yapılan kortej yürüyüşünde Tophane’deki Orhan Gazi ve Osman Gazi türbeleri ziyaret edildi. Türbede dualar edilmesinin ardından program sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2015, 17:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0