banner78

Bursa'nın en büyük firması oyak renault

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa’daki en büyük 250 firmayı açıkladı. Listede Oyak Renaul birinci, Tofaş ikinci ve Bosch üçüncü sırada yer aldı.

Bursa'nın en büyük firması oyak renault
 BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Altıparmak’taki hizmet binasında düzenlediği basın toplantısında Bursa’nın en büyük 250 firmasını açıkladı. Bursa’daki 250 büyük firmanın 2014 yılında dönem karları, üretim ve satışları ile ciro ve katma değerlerinin reel olarak büyüdüğüne dikkat çeken Burkay, “250 büyük firmamızın istihdam artışı sınırlı olurken, ihracatı ise geriledi. 2014 yılında oluşan mali şartlar ile döviz kurlarındaki artışın yanı sıra finansman maliyetlerindeki gerileme, firmalarımızın kar performanslarına olumlu yönde yansıdı. Mali risklerini önceki yıllara göre çok daha iyi yöneten firmalarımızın, kambiyo gelirlerinin de artmasıyla dönem karları 2013 yılına göre yüzde 39 yükseldi. Yüksek katma değerli üretime geçiş yolunda 250 büyük firmamızın 2014 yılında göstermiş oldukları performans da Bursa ve ülke ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır. Bursa’nın en büyük 250 firması, katma değerde 2013 yılına göre yüzde 15’e yakın bir artış kaydetti. Sektörlerimizin katma değer paylarında ise liderliği otomotiv endüstrimiz üstlenmektedir. Otomotiv sektörü yüzde 36’lık katma değer payı ile bu alanda ilk sırada yer alsa da sektörde ortaya çıkan riskler, kentimizde sektör çeşitliliğini ve sanayimizdeki dönüşümü gerçekleştirmek adına yaptığımız çalışmaların önemini ortaya koymaktadır. Katma değerli üretimde otomotiv endüstrisini, tekstil ve hazır giyim sektörlerimiz ile gıda ve makine sektörlerimiz takip etmektedir" dedi. 
250 büyük firma içerisinde kar eden firma sayısının 212’den 220’ye çıktığını, bu firmaların toplam karlarının ise 3,8 milyar liraya ulaştığını anlatan Burkay, "En yüksek ciro ve kar artışı kimya sektöründe yaşanırken, en yüksek karlılık turizm sektöründe gerçekleşti. 250 büyük firma araştırmamızda ciro büyüklüğüne göre Bursa’da ilk 10’a giren firmalar sırasıyla Oyak Renault, Tofaş, Bosch, Borçelik, Sütaş, Bursa Eczacılar Kooperatifi, Türk Prysmian, Özdilek, Asil Çelik ve Componenta oldu. Oyak Renault, Tofaş ve Bosch ihracatta, üretimden satışlarda ve katma değerde de ilk 3 sırayı paylaşan firmalarımız oldu. Dönem karı sıralamasında ise Tofaş ilk sırada yer alırken, onu Oyak Renault ve Korteks takip etti. Firmalarımızın net aktiflerine göre sıralamasında da yine Tofaş birinci olurken, Zorlu Enerji ve Bosch da ikinci ve üçüncü sırada yer alan firmalarımız oldu. 2014 yılında Bursa’da en fazla istihdam sağlayan firmalarımız ise sırasıyla Bosch, Tofaş ve Oyak Renault oldu. Bursa’da öz sermayesine göre ilk 3 sırada ise Tofaş ve Oyak Renault’u Gemlik Gübre takip ediyor. 250 büyük firma araştırmamız içerisinde ilk 10 firmanın temel göstergelerde aldıkları paylar da önemli bir veri oluşturmaktadır. Buna göre ilk 10 büyük firmanın cirolarının 250 toplam cirosu içindeki payı 2013 yılında yüzde 44,4 iken 2014 yılında yüzde 42,4 oldu” dedi.

“EKONOMİK BÜYÜMEYİ SÜRDÜREBİLMEK İÇİN GÜÇLÜ İKTİDARA İHTİYACIMIZ VAR”
Siyasi istikrar ve ekonomik istikrarın önemine dikkat çeken Burkay, “Türkiye son 12 yıldır tek partiyle siyasi iktidar dönemi yaşadı. Ekonomik gelişmeler de doğru orantıda oldu. Türk halkı, partilere, masaya oturun, uzlaşın çağrısı yaptı. Şimdi iş siyasi partilerimizde. Bizim hedeflerimiz belli. Biz Türkiye’nin ekonomik büyümesini sürdürülebilir kılmak istiyoruz. Bunun için güçlü iktidara ihtiyacımız var. Yeni hükümet çözüm sürecini, yeni anayasayı oluşturmalı, eğitimdeki reformu yapabilmelidir. Türk halkı siyasi partilere sorumluluk verdi. Uzatılmadan, hamleleri ve yapısal reformları hayata geçirecek güçlü koalisyon hükümetinin kurulması gerekiyor. İnşallah partilerimiz bu mesajları doğru almıştır” şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2015, 13:36

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner96