Bursa'da 116 bin dekar arazi suya kavuşuyor

Yenişehir ve İnegöl ilçelerinde 116 bin dekar tarım alanı suya kavuşacak.

Bursa'da 116 bin dekar arazi suya kavuşuyor
 Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Bursa’da tesis edilen Boğazköy Barajı sulamasında çalışmalar devam ediyor. Proje tamamlandığında 116 bin 450 dekar arazi suyla buluşacak. Projenin su kaynağını 2011 yılında hizmete alınan Boğazköy Barajı oluşturuyor. Temelden yüksekliği 31 metre olan baraj, 41 milyon 600 bin metrekare depolama hacmine sahip. Yüzde 92 fiziki gerçekleşme sağlanan Boğazköy Barajı sulaması ile 116 bin 450 dekar zirai arazi modern sulama sistemleri ile sulanacak. Projeden Bursa Yenişehir ilçesine bağlı Marmaracık, Koyunhisar, Çardak, Toprakocak, Menteşe, Karacali, Karaköy, Dereköy, Demirboğa, Barçın, Cihadiye, Afşar, Karabahadır, Çelebi, Terziler, Hayriye, Köprühisar, Çamönü, Ebeköy, Papatya, Akdere, İnegöl’e bağlı Boğazköy, Karagölet, Sungurpaşa, Kestel’e bağlı Seymen ve Soğuksu köyleri olmak üzere toplam 26 adet köy faydalanacak.
Halihazırda 95 bin 830 dekar zirai alanda deneme sulaması yapılıyor. Ayrıca Afşar pompa istasyonu ve regülasyon havuzunun tamamlandığı projede, geriye kalan 131 adet sanat yapısı imalatı tamamlanarak, toplam 116 bin 450 dekar arazinin sulamaya açılması hedefleniyor.
Milli ekonomiye yılda 73 milyon 363 bin TL katkı
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu “Boğazköy Barajı sulamasını hizmete aldığımızda milli ekonomiye yılda 73 milyon 363 bin TL katkı ve toplam 5 bin 738 kişiye de istihdam sağlamayı planlıyoruz” dedi.
Ayrıca suyun kayıpsız olarak toprakla buluşması için borulu sulama şebekelerine büyük önem verdiklerini vurgulayan Veysel Eroğlu, “Bursa’da tamamlanan ve devam eden sulama projeleri ile diğer tesisler tamamlandığında bölgede sulu tarım imkânı ortaya çıkacak. Bununla birlikte ürün çeşidinde ve kalitesinde artış olacak, bir mevsimde birkaç çeşit mahsul elde etme imkânı doğacak. Topraklarımız bereketlenirken, çiftçilerimizin de yüzleri gülecek” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2017, 15:18

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73