banner78

Bursa Şehitlerine Sahip Çıkıyor

Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadası’nda bulunan ve Bursalı 5 bine yakın Çanakkale şehidinin yattığı Kireçtepe Şehitliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yenileniyor.

Bursa Şehitlerine Sahip Çıkıyor
 Yaklaşık 10 bin metrekarelik alanın bağlantı yollarıyla birlikte düzenleneceğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bir ay önce başlayan çalışmalar hızıyla sürüyor. İnşallah buradaki faaliyet şubat ayında bitecek ve şehitliğimiz zaferin 100. yıldönümünde yeni yüzüyle ziyaretlere açılacak” dedi. 
Başkan Altepe, Gelibolu Yarımadası’nda yer alan ve Çanakkale Savaşları’nda çarpışan Bursa ile Gelibolu seyyar jandarma taburlarına ait askerlerin yattığı Kireçtepe Şehitliği’nde incelemelerde bulundu. Başkan Altepe’ye gezisinde Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar ve Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık da eşlik etti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kireçtepe Şehitliği’nin bulunduğu 10 bin metrekarelik alanın bağlantı yollarıyla birlikte yeniden düzenleneceğini ve Çanakkale Savaşları’nın 100. yılında yeni haliyle ziyaretlere açılacağını söyledi. Gelibolu Yarımadası’nın tarih açısından dünyanın en önemli noktalarından biri olduğunu kaydeden ve sadece Kireçtepe Şehitliği’nde 5 bine yakın Bursalı askerin medfun bulunduğunu belirten Başkan Altepe, “Şehitlerimize olan vefa borcumuzu kısmen de olsa ödemek için bölgeyi yaklaşık bir asır sonra düzenliyoruz. Onların hatılarını tazeliyoruz. İnşallah zaferin 100. yılında burayı yeni yüzüyle açmış olacağız” dedi.
Kireçtepe Şehitliği’ndeki düzenlemenin sadece şehitlik alanını kapsamadığını, bölgeye gelen 6 bin metrelik yolun asfaltlanacağını, şehitliğin örnek olması için gereken tüm işlemlerin yerine getirileceğini vurgulayan Başkan Altepe, “Burada yatmakta olan, her iki kahraman taburumuzun şehitlerini rahmet ve minnetle anıyoruz” diye konuştu.
Çanakkale’de en fazla şehit bırakan ilin Bursa olduğunu kaydeden Bursa Valisi Münir Karaloğlu ise, Bursa Seyyar Jandarma Taburu askerlerinin yer aldığı alanın vefa borcu olarak Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenleneceğini ifade etti. Yapılan çalışmanın ‘Bursa’nın Büyükşehir Belediyesi eliyle şehitlerine sahip çıkması anlamını’ taşıdığını kaydeden Vali Karaloğlu, “Bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Onlara layık olmamız için daha çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’yi, düşüncesinden dolayı kutluyorum. Hayırlı olsun” şeklinde konuştu.
Çanakkale Valisi Ahmet Çınar da, Çanakkale Savaşları ve zaferinin 100. yılına girerken onarılan şehitlik nedeniyle Başkan Altepe’ye teşekkür etti. Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Seyfullah Saldık da, şehitlere yakışır bir şehitlik için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.
Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96