Bursa İş Dünyasına 'Pırlanta' Gibi Eğitim

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Akademi Eğitimleri kapsamında Bursalı kuyumculara mücevherat satış eğitimi verildi. Dünyada en genç elmasın 50 milyon yılda, en yaşlı elmasın da 3 milyar yıllık geçmişe sahip olduğunu belirten eğitmen Adnan İpek, elmasın imitasyonlardan ayıran en büyük farkın sağlamlığı olduğunu söyledi.

Bursa İş Dünyasına 'Pırlanta' Gibi Eğitim
banner104
 BTSO tarafından Türkiye’deki oda ve borsalara rol model olan BTSO Akademi Projesi eğitimleri 2017 yılında da tüm hızıyla devam ediyor. Şimdiye kadar 100’den fazla eğitim programından 10 bini aşkın kişinin faydalandığı eğitimler kapsamında Bursalı kuyumculara mücevherat satış yöntemleri konusunda eğitim verildi. BTSO Eğitim Vakfı bünyesinde yer alan Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde (BUTGEM) gerçekleştirilen ve iki hafta boyunca sürecek eğitimlerden 30 sektör temsilcisi yararlanıyor.  

 

YÜZDE 80’İ BELÇİKA’YA GİDİYOR

HRD Antwerp firması eğitmenlerinden Adnan İpek, elmasın dünyanın en değerli ve sağlam taşı olduğunu söyledi. Dünyada bulunan en genç elmasın 50 milyon yıl, en yaşlısının ise 3 milyar yıl geçmişe sahip olduğunu dile getiren İpek, elmasın 2 bin 800 yıl önce Hindistan’da bulunduğunu belirtti. Yaklaşık 700 yıl önce elmasın kesildiğini kaydeden İpek, dünyada üretilen elmasların yüzde 80’inin Belçika’nın Antwerp şehrine gittiğini söyledi.

 

İMİTASYON ELMASI NASIL ANLARSINIZ?

Elmas ile imitasyon arasındaki farklardan da bahseden İpek, “Sentetik olan gerçek elmas, doğal jeolojik sebeplerle ortaya çıkıyor. Yüksek basınç ve ısı koşullar altında ortaya çıkan elmasın en önemli özelliği ise sağlamlığıdır. Elması hiçbir şeyle çizemezsiniz. Ama elmas her şeyi çizebilir. Elmas, sertlik derecesi en yüksek olan bu kovalent bağ ile oluşan bir mineral yapıya sahiptir. Eğitimler sayesinde bu farkları da firmalarımızla paylaşma imkanı yakalıyoruz” dedi.

 

“ELMASIN BERRAKLIĞI VE RENGİ KIYMETİNİ ARTIRIYOR”

Elmasın kalitesini karatı, rengi, berraklığı ve kesiminin belirlediğini kaydeden İpek, şöyle devam etti: “Aynı ağırlıkta olan 10 karatlık bir elmas, eğer berraklık ve renk açısından en üst düzeyde ise değeri 2 milyon doların üzerinde olabilir. Aynı karatta ancak berraklık ve renk açısından alt düzeyde olan bir elmas ise 100-150 bin dolar aralığında alıcı bulabilir. Arada büyük bir fark var. Elmasın berraklık ve renk farkı milyonlarca dolar daha kıymetini artırabiliyor” diye konuştu.

 

BİZİM İÇİN BİR FIRSAT

Adnan İpek, mücevherat satış danışmanlığı eğitimleri ile firmalara elmasın tarihsel geçmişi ile birlikte teknik özellikleri ve müşteriye sunumu hakkında bilgiler paylaştıklarını söyledi. Kursa katılan Hurşit Uysal, eğitim programının değerli taşları daha iyi tanımayı ve anlatmayı öğrenmek için bir fırsat olduğunu söyledi. Eğitimlere İnegöl’den katılan Selamettin Yavuz ise eğitimlerin firmalara yeni ufuklar kazandırdığını belirterek, organizasyondan dolayı BTSO’ya teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 15:46

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73