Bağlantı sorunları ilişkileri zedeliyor

Telefon arızaları, biten piller ve hırsızlık: Kaspersky Lab'ın yaptığı araştırmaya göre, bağlantı olmadığında her şey alt üst oluyor

Bağlantı sorunları ilişkileri zedeliyor

Sürekli bağlantı halinde olmak, günümüzde birine önem verdiğini göstermenin zorunlu bir parçası oldu. Kaspersky Lab tarafından yapılan bir çalışmaya göre, sürekli bağlantıya sahip olmak artık ailemiz, arkadaşlarımız ve sevdiklerimize karşı sorumluluklarımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Araştırmada, insanların cihazlarını kullanamadığında yaşadığı en büyük sıkıntıların aile ve arkadaşlarının onlar hakkında endişelenmesi (%51) ve ailenizden birinin başına bir şey geldiğinde yardım edemeyecek olma (%45) olduğu belirlendi. 

Bir akşam eşinizle önemli bir yıl dönümü için buluşacağınızı düşünün. Bir anda geç kaldığınızı fark ettiniz. Eşinize haber vermelisiniz, sevilmediğini veya terk edildiğini düşünmesini istemezsiniz. Ancak tam arayacakken telefonunuzun pili bitti. Bağlantınız koptu ve o andan sonra önemli yıl dönümünüzün artık iyi gitmeyeceğini siz de biliyorsunuz.

Bağlantı kopmasıyla ilgili endişeler ve bunların aşk hayatlarımız için anlamı genellikle doğru çıkıyor. Türkiye’de, çalışan bir bağlantıya sahip olmamanın etkisi bir buluşmayı kaçırmaktan (%30) uzun vadeli sorunlara kadar uzanıyor. Araştırmaya Türkiye’den katılanların yaklaşık dörtte biri (%23), pilleri bittiğinde, cihazları kaybolduğunda veya çalındığında sevdikleriyle sorun yaşadığını itiraf etti.

Zarar gören tek şey ilişkilerimiz de değil. Çoğumuzun günlük yaşantısı, bize yol gösteren bağlantılı cihazlar olmadığında mahvoluyor. Ankete katılanlar arasında bağlantı sorunu yaşayıp cihazlarıyla internete girememiş olanların beşte biri (%21) bir eğitim/iş fırsatını kaçırdığını, %16’sı kaybolduğunu ve yaklaşık onda biri (%13) parti gibi sosyal bir aktiviteyi kaçırdığını belirtti.

Bağlantıya bu derece bağımlı olmalarına rağmen Türkiye’de insanların %16’sı cihazlarının çalışır ve bağlı kalması için hiçbir şey yapmazken, yalnızca %36’sı pil seviyesini kontrol ediyor ve %24’ü cihazlarının durumunu düzenli olarak kontrol ediyor.

Kaspersky Lab Ürün Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dmitry Aleshin, “Bağlantının günlük yaşantımızdaki rolü çok büyük. Araştırmada da görüldüğü gibi, cihazlarına erişemeyen insanların hayatı alt üst oluyor. Fırsatları kaçırıyor, kayboluyor ve birbirlerinden endişe ediyorlar. Bağlantının kopması, ilişkilerimize de uzun vadeli etki edebiliyor çünkü bu konuda hata yaptığımızda karşımızdakinin kalbi kırılabiliyor. İnsanlar cihazlarının güvenliğiyle ilgilenmediğinde bu gibi durumlar yaşanabiliyor. Çiftler birbirlerinden cevap bekliyor, ebeveynler çocuklarının nerede olduğunu hemen öğrenebilmek istiyor ve arkadaşlar da göz ardı edilmeyi beklemiyor. Cihazlarımızı ve bağlantımızı daha iyi korumak için önlem almak hayati önem taşıyor.” dedi.

Kaspersky Security Cloud insanların yaşantılarının alt üst olmasını önlemeye yardımcı oluyor. Uyum sağlayabilen güvenliği sayesinde kullanıcılar cihazlarının bağlantısını koruyabiliyor. Böylece sevdikleriyle sorun yaşamıyorlar. İnsanların bağlantı ihtiyaçlarına uyum sağlayan çözüm; Mac, Windows, iOS ve Android kullanıcılarının en çok ihtiyaç duydukları anlarda bağlantılarını kaybetme riski taşımadan dijital yaşantılarını sürdürebilmesine yardım ediyor. Örneğin:

  • Çocuklarınız dışarıda ve onların sizinle iletişime geçip geçemeyeceğini bilmeniz gerekli Kaspersky Safe Kids’te bulunan yeni Pil Takibi özelliği ile ebeveynler çocuklarının bağlanıp bağlanamayacağını görebiliyor. Bu özellik, çocukların mobi cihazlarının pili azaldığında ebeveynlere haber veriyor.
  • Bir randevuya veya buluşmaya yetişemeyeceğinizi fark ettiniz ve insanları bekletmek istemiyorsunuz - Cihaz Güç Tüketimi özelliği Android cihazınızda ne kadar pil kaldığını ve bitmesine ne kadar süre olduğunu gösterir. Böylece çok geç olmadan insanlara haber verebilirsiniz.
  • Cihazınızı kaybettiniz fakat cevap veremezseniz bu ilişkinizin veya kariyerinizin sonu olabilir -Hırsızlık Önleme özelliği Android cihazınızın yerini bulmanıza yardımcı olur. Bu sayede o önemli mesajı gönderebilirsiniz. Bu özellik, kayıp cihazın alarmını açmaya, cihazı kilitleyip yerini bulmaya ve hatta o an kullanan kişinin fotoğrafını çekmeye yarıyor.

Kaspersky Lab Hakkında

Kaspersky Lab, 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren küresel bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky Lab'in derin tehdit zekâsı ve güvenlik uzmanlığı dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli yeni nesil güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dâhildir. 400 milyonu aşkın kullanıcı Kaspersky Lab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli 

YUSUF

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96