banner78

Atatürk Sevdiği Şarkılar ile Anıldı

Osmangazi Belediyesi, vefatının 81’inci yıl dönümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına konser düzenledi.

Atatürk Sevdiği Şarkılar ile Anıldı

Gökdere Kültür Merkezi’nde Osmangazi Türk Sanat Müziği Topluluğu tarafından gerçekleştirilen konseri, Şef Rüştü Şentürk yönetti. Konsere, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Hamdi Cingil ve çok sayıda sanatsever katıldı. Osmangazi Türk Sanat Müziği Korosu, yaklaşık 2 saat süren konserde Atatürk’ün sevdiği şarkıları koro ve solo olarak seslendirdi. Bursalıların büyük ilgi gösterdiği konserin açılışında Uşşak makamındaki “Aliş’imin Kaşları Kara” ve “Köşküm Var Deryaya Karşı” isimli eserler koro tarafından söylendi.

Konserin ilerleyen bölümlerinde Atatürk’ün hayattayken büyük beğeniyle dinlediği ‘Olmaz İlaç Sine-i Sad Pareme’, Beni Ateşlere Salan o Kapkara Siyah Gözler’, ‘Batan Gün Kana Benziyor’, ‘Bahar Gelir Bülbül Öter’, ‘Bülbülüm Altın Kafeste’ ve ‘Eğilmez Başım Gibi Efem’ gibi eserler koro üyeleri tarafından solo olarak seslendirildi. Konsere gelen sanatseverler de konser boyunca şarkılara tek bir ağızdan eşlik etti. Konserin son bölümünde ise Atatürk’ün sevdiği Rumeli türküleri, ‘Kırmızı Gülün Ali Var’, ‘Pencere Açıldı Bilal Oğlan’, ‘Penceremin Perdesini’ ve ‘Vardar Ovası’ koro olarak söylendi. Toplam 15 eserin yer aldığı 10 Kasım Atatürk’ü Anma Konseri sonunda koro üyeleri, Bursalı sanatseverler tarafından ayakta alkışlandı. Gecenin sonunda, Osmangazi Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Hamdi Cingil, şef Rüştü Şentürk’e çiçek takdim etti.

DENİZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73