banner78

258 Bin Vatandaşın Fikri Aynı Havuzda Toplanacak

İnegöl Belediyesi yeni nesil belediyecilik sistemine geçişle birlikte, ‘ortak akıl’ anlayışını da tüm şehre yaymak adına çalışmalara başladı. Bu kapsamda tüm vatandaşların erişim sağlayarak fikir ve önerilerini iletebileceği inegolunfikri.com web sitesi ile belediye personeli için oluşturulan fikir gölü projesi uygulamaya geçti. Belediye Başkanı Alper Taban, düzenlediği basın toplantısıyla iki uygulamayı kamuoyuna tanıttı.

258 Bin Vatandaşın Fikri Aynı Havuzda Toplanacak
 İnegöl Belediyesi’nde başlayan değişim ve dönüşüm sürüyor. Yeni nesil belediyecilik anlayışı merkez alınarak yapılan düzenlemelerle birlikte, Belediye Başkanı Alper Taban’ın göreve geldiği günden bu yana ifade ettiği ‘Ortak Akıl’ anlayışını harekete geçirecek düzenlemeler de yapılıyor. Bu kapsamda İnegöl Belediyesi’nin hazırladığı inegolunfikri.com web sitesi hayata geçirildi. Yine belediye personelinin tüm proje ve önerilerini doğrudan yönetime ileteceği Fikir Gölü projesi de start aldı.

İNEGOLUNFİKRİ.COM VE FİKİR GÖLÜ PROJELERİ NEDİR?
İnegolunfikri.com web sitesinde vatandaşlar projelerini veya önerilerini yönetime doğrudan iletme imkanı bulurken, belediyenin görevli personelinin şehrin farklı noktalarında yaptığı röportajlar da burada yayınlanıyor. Röportajlarda vatandaşlara şehir hakkındaki görüşleri, hayallerindeki İnegöl, gördükleri eksiklikler ve yapılmasının fayda sağlayacağı projeler soruluyor. Fikir gölü projesinde ise belediye personeli projelerini mail, fikir gölü kutuları, mesaj veya doğrudan proje ofisine başvurarak iletme imkanı buluyor. Bu projeler Belediye Başkanı Alper Taban’ın Başkanlığında incelenerek uygulanabilirliği araştırılıp hayata geçirilecek.

ÇOK CİDDİ HEYECANIMIZ VAR
Belediye Başkanı Alper Taban, ortak akıl anlayışını yönetime yansıtacak bu iki projeyi, düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu. Bu sabah 09.00’da Royal otelde gerçekleştirilen toplantıda, Başkan Taban’ın yanı sıra Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ensar Macit ile Bilgi İşlem Sorumlusu Yusuf Baltacı da hazır bulundu. Burada projelere ilişkin konuşan Başkan Taban, şu ifadelere yer verdi: “Bugün İnegöl’ün Fikri projesini tanıtalım ve beraberinde İnegöl Belediyesi içerisinde oluşturduğumuz Fikir Gölü Projemizden biraz daha bahsedelim istiyoruz. İnegöl’ün Fikri web portalımızı hayata geçirdik. Öncesinde her şeyin değiştiğini, dönüştüğünü, hiçbir şeyin yerinde saymadığını ve sürekli yeniliklerle karşı karşıya olduğumuzu bizzat yaşayarak görüyorsunuz. Bizler de kurum yöneticileri olarak bu değişikliklere ve yeniliklere ayak uydurarak günümüz şartlarında olması gerektiği gibi bir belediyecilik anlayışı ile hizmet etmek istiyoruz. Bu konuda gerçekten çok ciddi heyecanımız var.”

BELEDİYECİLİKTE YENİ TREND AKILLI BELEDİYECİLİK
“Göreve geldiğimizden bu yana sürekli olarak tespitler yapmaya çalıştık. Yeni nesil belediyecilik anlayışında kurumu değil şehri yönetmek ön plana çıkıyor. Akıllı belediyecilik anlayışıyla şehri en doğru şekilde yöneticilerin yönetmesi gerekir. Bizler de buna ayak uydurmak üzere bazı adımlar atmaya çalıştık. Daha önce de belirttiğimiz gibi belediyecilikte yeni trend akıllı belediyecilik ve yeni nesil belediyecilik tabirleri. İnegölün Fikri portalı da bunlardan biri. Bildiğiniz gibi kurumsal değişim ve dönüşüm, e-dönüşümle ilgili teknolojik dönüşümleri de tamamlamak üzere bazı adımlar atıyoruz. Özellikle bu kurumsal değişim ve dönüşüm kapsamında Çözüm Merkezimizi 7/24 esaslı hale dönüştürdük. Çözüm Merkezi demek ile sadece isim değişikliği yapmadık. Bizler orada gerçekten çözümün merkezi olabiliyor muyuz? Vatandaşlarımız sorunlarını ilettiğinde çözüm olabiliyor muyuz? Bu istek her an gelebilir düşüncesiyle de 7/24’e döndürdük. Bundan sonraki adım da çağrı merkezi uygulaması. Bu çok daha özel bir uygulama olacak.”

KALİTE YÖNETİMİ VE VATANDAŞ MEMNUNİYETİ BELGELERİ ALINACAK
“Geçtiğimiz günlerde ISO 9001 ve ISO 10002 eğitim çalışmalarımızı başlattık. Bunu da çok çok önemsiyorum. Çünkü eğitim her alanda şart. Öncelikle kendimiz işe bakışımızı yenilemeliyiz. Tabi ki iş yapış biçimlerimizi her an sorgulamamız lazım ama biz şuan için en iyisini yapıyor muyuz? Bu eğitim çalışmalarıyla beraber biz kalite yönetim sistem belgemizi alacağız. Beraberinde de vatandaş memnuniyet belgemizi de alacağız. Ama bu sadece bir belge almaktan ibaret olmayacak. Bu belgeyi almak için gerekli standartları oluşturacağız.”

“258 BİN İNSANIMIZLA ŞEHRİMİZİ YÖNETELİM”
“Hayatımızda artık pek çok web sitesi var. Bunlarla ilgili vatandaşlarımız muhakkak kendileriyle ilgili olan sayfaları ziyaret ediyorlar. Bunun da önemsenmesi gereken bir sayfa olduğunu düşünüyorum. Göreve ilk geldiğimiz günlerde ortak akıl vurgusu yapmıştık ve ortak akılla şehri yöneteceğimizi ifade etmiştik. Bir Belediye Başkanı her konuda uzman olamaz. Herkesin, her kişinin bir uzmanlık alanı vardır. Dolayısıyla benim 23 tane müdürlüğüm var. Her biri ayrı bir dal. Şehirde de yapılması gereken pek çok işimiz var. Bunlarla alakalı olarak da ben diyorum ki gelin hep birlikte bu şehirde yaşayan 258 bin insanımızla birlikte İnegöl’ü yönetelim. Neden? Sizin tespitlerinizi bizlerle paylaşmanız durumunda biz kendi eksiklerimizi görmüş oluruz. Bunları tamamlama fırsatı yakalarız. Veya ortaya koyacağınız fikirlerle şehre bir değer katabiliriz. Ben o fikri veren kişileri her yerde anmaya da hazırım. Fikir kimden gelirse gelsin bizim için çok önemli. inegolunfikri.com sitesine girdiğinizde bizlere direk mesaj ulaştırabileceğiniz gibi fikir ve önerilerinizi de gönderebilirsiniz. Oraya 2 satır bir fikrim var diyerek de yazabilirsiniz. Veya benim bir projem var deyip dosya da yükleyebilirsiniz. Burada aynı zamanda sahaya inerek biz mikrofon uzatarak vatandaşın nabzını da tutuyoruz. Sizin bu konuda fikriniz nelerdir diye soruyoruz. Evet, biz bir şeyler yapıyoruz ama vatandaş ne diyor, ne istiyor? Aldığımız görüşleri de burada kamuoyu ile paylaşıyoruz. İnşallah bizlere buradan düşüncelerinizi aktarırsanız biz de İnegöl’ü en güzel şekilde birlikte yönetmiş oluruz. Siteye girildiğinde belirli başlıklar var. Ben başkan olsaydım, hayalimdeki şehir, başkana mesaj, güncel konular, sahne senin gibi kategoriler var. Vatandaş buralardan ne iletmek istiyorsa iletebilecek.”

VATANDAŞ BAŞKANLA CANLI YAYINDA BULUŞACAK
“Önümüzdeki günlerde web tv üzerinden de yeni bir uygulamayı hayata geçirmeyi planlıyoruz. Her hafta belirleyeceğimiz bir günde vatandaşlarımızla onların sorularına cevap verebileceğimiz bir canlı yayın platformu oluşturmak istiyoruz. Oradan da soruları alıp cevap vermeye çalışalım istiyoruz.”

ÇOK GÜZEL ŞEYLER ORTAYA ÇIKACAK
“Yine kurumumuz içerisinde yapmış olduğumuz bir fikir gölü projesi var. Damlaya damlaya göl olur atasözünden yola çıkarak bunu oluşturduk. Benim fikrimden ne olacak demeyin. Kurumumuzda çalışan tüm arkadaşlarımızın hiç kimseye takılmadan fikirlerini bana ulaştırabileceği bir platform. Arkadaşlar hayal kurun. Büyük hayaller kurun. Çünkü her şey hayallerle başlıyor. Çok büyük hayaller kuralım ki çok büyük başarılara ulaşalım. Çalışma arkadaşlarımıza da böyle bir platform hazırladık. Bu fikirler benim önüme dahi geldiğinde bir kod ile adlandırılıyor. İsim yazmıyor. Ben o fikrin kimden geldiğini bilmiyorum. Gerçekten buradan bir değer çıkartabilir miyiz düşüncesiyle inceliyoruz. Ben bu çalışmaların şehrimize fayda getireceğini umuyorum. Tabi bunları bir miktar ödüllendirmekte istiyoruz. Marifet iltifata tabidir düşüncesiyle. Fikir ortaya koyan çalışanlarımızı ödüllendirmek istiyoruz. Ben tüm şehrimizi üretmeye davet ediyorum. Bunu kullanırsak çok güzel şeyler ortaya çıkacak.”

Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2018, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

banner73