banner78

1989 Bulgaristan Göçü Belgesel Oldu

Bulgaristan'dan 1989 yılında gerçekleşen zorunlu göç 25. yılında çekilen belgesel ile hatırlanacak.

1989 Bulgaristan Göçü Belgesel Oldu
 Bursa Büyükşehir Belediyesi katkıları, Kültür A.Ş’nin yapımcılığında ve BAL-GÖÇ Bursa işbirliği ile hayata geçirilen projenin yönetmenliğini Sedat Suat Yılmaz üstlendi. 
Bursa ve Bulgaristan’da bin 750 km yol kat edilerek tamamlanan çekimlerde, dönemin tanıklarından 30 kişinin görüşlerine yer verildi. 
1989 yılındaki göçün sebeplerinin ve göç sırasında yaşanan acıların tarihe tanıklık edenlerin gözünden anlatıldığı yapıma, ünlü dublaj ve seslendirme sanatçısı Kadir Özübek ise sesiyle destek verdi. 
Belgesel ile ilgili bilgi veren genç yönetmen Sedat Suat Yılmaz, hedeflerinin yakın tarihe not düşmek olduğunu söyledi. 1989 yılında yaşanan acıların hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini belirten Yılmaz, “Büyük çabalarla ve Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kültür A.Ş ve BAL-GÖÇ işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz bu projeyi, tüm zorunlu göç mağdurlarına hediye ettik” şeklinde konuştu.
İlk kez 21 Aralık Pazar günü saat 13.30’da Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki, Bal-Göç Genel Kurulunda gösterilecek olan belgesel, yeni yılda da DVD olarak tüm zorunlu göç mağdurları ile yakın tarih meraklılarının beğenisine sunulacak.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96