İçişleri Bakanlığı ile Kamu Görevlileri Etik Kurulu Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

İçişleri Bakanı  Ali Yerlikaya, İçişleri Bakanlığı ile Kamu Görevlileri Etik Kurulu arasındaki Etik Eğitimi ve Etik Eğitici Yetiştirilmesi İş birliği Protokolü’nü imzaladı.

İçişleri Bakanlığı ile Kamu Görevlileri Etik Kurulu Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı
banner98


Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz’ın teşrifleriyle gerçekleştirilen törene; İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya ve Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Sayın Zerrin Güngör’ün yanı sıra TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Sayın Derya Yanık, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi ve eski TBMM Başkanı Sayın Köksal Toptan, İçişleri Bakan yardımcıları Sayın Bülent Turan, Sayın Münir Karaloğlu ve Sayın Mehmet Aktaş, Emniyet Genel Müdürü Sayın Erol Ayyıldız, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Sayın Arif Çetin, Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Sayın Ahmet Kendir, Kamu Başdenetçisi Sayın Şeref Malkoç ve ilgili davetliler katıldı.


Etik kültürünün kamuda güçlendirilmesinin amaçlandığı protokol ile mülki idare amirleri başta olmak üzere İçişleri Bakanlığı bünyesindeki tüm personele kapsamlı eğitimler verilecek. 


İş Birliği Protokolü kapsamında İçişleri Bakanlığı içinde sürekli eğitim veren bir etik eğitim birimi kurulacak, bu sayede sertifikalandırılmış etik eğitici altyapısı ile etik eğitimi sürekli ve devamlı hale gelecek.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mesajı Okundu


Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan mesajında; Türkiye'nin, devlet felsefesi, geleneği ve birikimi açısından dünyadaki sayılı ülkelerden biri olduğunu vurguladı ve Türkiye'nin başkalarının tavsiyelerine, modellerine, uygulamalarına bakmaya ihtiyaç duymayacak kadar devasa bir zenginliğe sahip olduğunu ifade etti.


İlk etapta önemsenmeyen etik dışı davranışların, devlet ve toplumun surlarında önce küçük gedikler açılmasına, zamanla bu gediklerin büyüyüp yıkıma dönüşmesine sebep olacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, kamu görevinin ifasında etik kuralların göz ardı edilmesinin, hizmetlerin aksamasının yanı sıra halkın devlete ve yöneticilere olan güvenini de sarsacağını belirterek kamu hizmeti yapanlar gibi kamu hizmetinden yararlananların da etik kurallara ve hukuki kaidelere riayet etmek zorunda olduğunun altını çizdi.


Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Nizamülmülk'ün yöneticilere ağır bir sorumluluk yüklediğini ifade etti ve konuşmasını şu şekilde sürdürdü:


"Yöneten, sadece zulmetmemekle kalmamalı, astlarının da zulmedip zulmetmediğini bilmeli, denetlemeli ve varsa bir olumsuzluk önlemelidir. Etik değerlere uyulması, sadece devlete güven açısından değil, verimlilik ve sosyal moral açısından da önemlidir. Son 20 yılda gerçekleştirdiğimiz yasal değişikliklerle devlet idaresinde devrim niteliğinde reformlara imza attık. Kamu görevlilerine yönelik etik davranış ilkelerinin oluşturulmasını sağladık. 5176 sayılı Kanun ve ilgili yönetmelik başta olmak üzere birçok düzenleme yürürlüğe konuldu, bu alanda güçlü bir hukuki altyapı tesis edildi. Kamu görevlilerinin rehber olarak kullandığı kuralların, mevzuatın ve yazılı kaidelerin yanı sıra etik değerlerin de yer almasını temin ettik. Değişen taleplere ve şartlara göre bunu sürekli geliştiriyor, güncelliyor, ilave adımlarla daha da güçlendiriyoruz. Bu düşüncelerle Etik Eğitimi ve Etik Eğitici Yetiştirilmesine İlişkin İş birliği Protokolü'nün hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”


Protokol töreninde İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, konuşma gerçekleştirdi.


Bu Yüksek Medeniyet Ahlak ve Erdem Kavramlarının Üzerinde Yükselmektedir


2 bin 200 yıllık kadim devlet geleneğine, kutsal vatanımızdaki 1.000 yıllık hakimiyete ve 100 yılı aşkın Cumhuriyet tecrübesine sahip olan büyük bir medeniyetin temsilcileri olduğumuzu hatırlatan İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, “Bu yüksek medeniyet; Temelindeki ‘ahlak’ ve ‘erdem’ kavramlarının üzerinde yükselmektedir. Hz. Mevlana'nın; 'Bütün cihanı araştırdım. Güzel ahlâktan daha üstün bir liyakat bulamadım' derken, her insanda ve dolayısıyla her kamu çalışanında bulunması gereken en önemli hasleti de vurgulamıştır.” ifadelerini kullandı.


İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, “600 bini aşkın mesai arkadaşımızla çok büyük bir aileyiz.” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü:


“Emniyet Teşkilatımız 179, Jandarma Teşkilatımız 185 yaşında. Yüce dağların başında terörle mücadele ederken vatandaşlarımızı sarıp sarmalamak da, ıssız sokaklarda suçlularla mücadele ederken aydınlık geleceğimiz olan yavrularımızı korumak ve güven vermek de bizlerin görevi. Hiç şüphesiz ki; kamu gücünü kullanan kolluk kuvvetlerimizin bu kutsal görevlerini ifa ederken etik değerlere bağlı kalması, tek bir vatandaşımızın dahi gönlünü incitmemesi, doğruluk, tarafsızlık ve hukukun üstünlüğüne harfiyen riayet etmesi büyük önem arz etmektedir.”


Devleti Adalet, Adaleti de Ahlak Eksenli Medeniyet Ayakta Tutar


Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açtığı ufukla, ''Milletin efendi olduğu'' bilinciyle hareket ettiklerini dile getiren İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya, “Merhum Sezai Karakoç'un ifade ettiği gibi, ‘Devleti adalet, adaleti de ahlak eksenli medeniyet ayakta tutar.' Mülki idare amirlerimiz, tüm kolluk kuvvetlerimiz, Bakanlık merkez, taşra teşkilatı ve bağlı kuruluşlarında görev yapan personellerimiz bu anlamlı eğitimi alacaklar. Bu duygularla teşriflerinden dolayı Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Cevdet Yılmaz'a şükranlarımı sunuyorum. Özellikle kurumlar arasındaki etik eğitimlerine verdiği destek ve iş birliğinden dolayı Kamu Görevlileri Etik Kurulu Başkanı Sayın Zerrin Güngör Hanımefendi'ye teşekkür ediyorum. İş birliği protokolümüzün hayırlara vesile olmasını diliyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.” dedi.
 

Necmi İnce

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103

google.com, pub-5727224107962425, DIRECT, f08c47fec0942fa0