banner78

"Teşvikleri artık asgari ücret üzerinden vermiyoruz"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, teşviklerde ücret seviyeleri ile alakalı yaşanan sıkıntıyı giderme adına ilk defa yeni bir sistemin uygulamaya konulduğunu belirterek, teşvikleri artık asgari ücret üzerinden vermediklerini söyledi.

 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Demokrasi Meydanı'nda kurulan Sakarya Ar-Ge Girişimcilik ve İnsan Kaynakları Fuarı'nın (SAGİF) açılış törenine katıldı. 

Bakan Sarıeroğlu, törende yaptığı konuşmada, bu tür fuarların iş ve işveren arasındaki eşleştirmelerde önemli rol oynadığını belirtti.

Geçen yıl elde edilen yüzde 7,4 büyüme oranıyla Türkiye'nin G20'de birinci, OECD ülkeleri arasında ikinci sırada yer aldığına işaret eden Sarıeroğlu, "Bu büyüme performansıyla birlikte bir yıl içerisinde 1,5 milyon ek istihdam oranlarına ulaşmış durumdayız. Bunların tamamı aslında 15 yıldır yapılan, atılan adımların sonucu diye inanıyoruz. Bu anlamda, kararlı politikalarımıza devam edeceğiz. Bunları yaparken en önemli gücümüz istikrar, siyasi istikrar. " dedi.

24 Haziran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimine değinen Sarıeroğlu, "Önümüzde çok önemli bir süreç var. Bu süreçte de milletimizin siyasi istikrarın devamı yönünde kararı olacağına yürekten inanıyoruz. Heyecanımız, milletimize hizmet etme aşkımız, ilk günkü şekilde devam ediyor. Doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine, 81 milyon vatandaşımıza, işsizinden işverenine, emeklisinden esnafına, çiftçisine kadar tüm toplum kesimlerimize, kadın erkek genç yaşlı engelli tüm kardeşlerimize hizmet etmeye devam edeceğiz." diye konuştu.

"Teşvikleri artık asgari ücret üzerinden vermiyoruz"

Teşviklerde ücret seviyeleri ile alakalı yaşanan sıkıntıyı giderme adına ilk defa yeni bir sistemin uygulamaya konulduğunu aktaran Sarıeroğlu, teşvikleri artık asgari ücret üzerinden vermediklerini kaydetti.

Geçmişte prim ve vergi desteklerini asgari ücret üzerinden verdiklerini anımsatan Sarıeroğlu, "Bu dönemde prime esas kazanç üzerinden asgari ücret ile 5 bin 412 lira arasında değişen bir skalada ücretler üzerinden artık teşviklerimizi veriyoruz. Yaklaşık 883 lira ile 2 bin 152 lira arasında bir prim desteğini işverenimize veriyoruz. Bunlardaki amacımız ücret seviyelerinin de yukarıya doğru yükselmesi." ifadelerini kullandı.

Zeytin Dalı Harekatı'nın bölgedeki tüm gerçekleri Türkiye'nin önüne serdiğini vurgulayan Sarıeroğlu, şöyle devam etti:

"Yerli ve milli sanayimizi geliştirmemizin ne kadar önemli olduğunu, Türkiye'nin daha da güçlü olmak zorunda olduğu ve dimdik 81 milyon vatandaşı ile tek yürek tek ses olduğu zaman hiç kimsenin önünde duramayacağını, ülkemizin aşamayacağı hiç bir sıkıntı sorun olmayacağını hep birlikte görmüş olduk."

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2018, 15:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner82

banner83