banner12
20 Nisan 2018 Cuma

DEDİĞİMİZ ÇIKTI

PEDAL ÇEVİREREK EVİNİ GEÇİNDİRMEYE ÇALIŞAN YAŞLI ADAM

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da yaşayan 50 yaşındaki bisikletli çaycı Yossi Sanusi, ekmeğini pedal çevirerek kazanıyor.

12 Ocak 2018 Cuma 11:28
PEDAL ÇEVİREREK EVİNİ GEÇİNDİRMEYE ÇALIŞAN YAŞLI ADAM

 CAKARTA - MAHMUT ATANUR

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da yaşayan 50 yaşındaki bisikletli çaycı Yossi Sanusi, ekmeğini pedalçevirerek kazanıyor.

Dört yıl önce işsizlik nedeniyle Batı Cava’daki köyünden ayrılarak başkente kız kardeşinin yanına gelen Yossi Sanusi, burada da sabit bir iş bulamayınca satın aldığı bisikletle çay satmaya başladı.

Zamanla kazancının artmasıyla menüsüne buzlu çay ve sütlü kahveyi de ekleyen Sanusi, bisikleti üzerinde 30 kilograma varan ağırlıkla başkentin her köşesini dolaşarak ürünlerini satmaya çalışıyor.

Köyde bıraktığı 4 çocuğunun eğitim masrafları ve evinin geçimini sağlayabilmek için gurbette ailesine hasret yaşayan Sanusi, az da olsa evinin rızkını çıkarabilmenin verdiği mutlulukla işine dört kolla sarılıyor.

Günün ilk ışıklarıyla işine koyularak müşterilerini arayan Sanusi, 14 saatlik mesainin ardından kız kardeşinin evine uyumak için gidiyor ve yeni gün için hazırlıklarını yapıyor.

Yaşı nedeniyle inşaatta çalışamaz hale geldi

Sanusi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Çocukken inşaatta çalışmaya başladım. Evlendikten sonra da aynı işi yapmaya devam ettim. Ama 40 yaşını geçince inşaatta çalışamaz hale geldim. İşsiz kalınca evimin geçimini sağlayamadım ve başkente gitmeye karar verdim." dedi.

Eğitimli olmaması ve yaşı nedeniyle sabit gelirli iş bulamadığını ifade eden Sanusi, ailesinin en temel ihtiyaçlarını, özellikle de çocuklarını düşünerek 4 yıldır bu işi yaptığını kaydetti.

Sanusi, bu işten günde ortalama 15 lira kazandığını ve her gün çalıştığını belirterek ailesini sadece Ramazan Bayramı'nda görme fırsatı bulduğunu sözlerine ekledi.

    Yorumlar

EN ÇOK SIĞINMACILARA KAPISINI AÇAN ÜLKELER

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner51
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
E-GAZETE
  • Bursa'nın En Güncel Haber Sitesi - Dünya ve Türkiye Haberlerini  Bizimle Yakalayın - 13 Nisan 2018 Manşeti
  • Bursa'nın En Güncel Haber Sitesi - Dünya ve Türkiye Haberlerini  Bizimle Yakalayın - 21 Eylül 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV