Sosyal medyada “İki adımlı doğrulama” nedir?

Bu hafta sizlere sosyal medyada iki adımlı doğrulamanın ne olduğundan 
bahsedeceğim. İki adımlı doğrulama sosyal medya hesaplarımızın güvenliğini sağlamak 
için önemli bir özelliktir. Bazı sosyal mecralarda iki adımlı doğrulama ismi farklılık gösterebiliyor. Sosyal mecraların genelinde iki adımlı doğrulama olarak yazar.
İki adımlı doğrulamanın mantığı tüm sosyal mecralarda aynıdır. 
Mantığı ise şu şekildedir: Facebookdan örnek verecek olursak: Hesabınıza giriş yaparken e posta ile şifrenizi yazarak giriş yapmaya tıkladığınızda sizden iki adımlı doğrulama özelliğini aktif ederken belirlediğiniz telefon numarasına sms olarak kod gelecek ve Facebook sizden kodu girmenizi isteyecek. O kodu girmenizin ardından hesabınıza giriş yapabileceksiniz. Yani iki doğrulama sosyal medya hesaplarınıza ekstra bir güvenlik sağlıyor. Facebook dışındaki tüm sosyal mecralarda da iki adımlı doğrulama özelliğinin işleyişi bu şekildedir.
Gelelim iki adımlı doğrulama özelliğini nereden aktif edebileceğinize.
En popüler 3 sosyal mecra olan Facebook, İnstagram ve Twitter’da nasıl aktif edebileceğinizden bahsedeceğim. Facebook:İlk olarak ayarlar kısmına gireceksiniz. Ardından güvenlik ve giriş kısmına gireceksiniz. Güvenlik ve giriş kısmına girdikten sonra orada bulunan “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Kullan” yazan yere tıklayarak çıkacak olan talimatları uygulayarak Facebook’da iki adımlı doğrulama özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.
Facebook da hem mobil uygulama hem de bilgisayarda internet üzerinden iki adımlı doğrulama özelliğini aktif hale getirmek için açılması gereken kısımlar aynı şekildedir.
*İnstagram:
Mobil uygulama üzerinden profil kısmını açtıktan sonra sağ üst tarafta bulunan simgeye tıkladıktan sonra sağ alt tarafta çıkacak olan ayarlar yazan kısma tıklayınca açılacak olan sayfada aşağıya doğru inerek “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması” yazan yere tıkladığınızda çıkacak olan talimatları uygulayarak İnstagram da iki adımlı doğrulama özelliğini 
aktif hale getirebilirsiniz. Bilgisayar’da internet üzerinden ise profil kısmına girerek ayarlar 
işaretine tıkladığınızda gizlilik ve güvenlik kısmına tıklayarak açılan sayfada “İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması” yazan kısma tıklayarak İnstagram da iki adımlı doğrulama özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.
*Twitter:
Mobil uygulama üzerinden Twitter profilinize girerken açılan kısımda bulunan ayarlar ve gizlilik yazan kısma girerek hesap yazan kısma girince açılan sayfada güvenlik yazan yere girerek orada “Giriş onayı” na tıklayarak çıkacak olan talimatları uygulayarak Twitter da iki adımlı doğrulama özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.Bilgisayar’da internet üzerinden ise Twitter profilinize girerken açılan kısımda bulunan ayarlar ve gizlilik yazan kısma girerek hesap yazan kısma girince açılan sayfada Güvenlik başlığının altında bulunan “Giriş 
onaylama ayarlama” ya tıklayarak çıkacak olan talimatları uygulayarak Twitter da iki adımlı doğrulama özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

Not: Yazımın başında da demiş olduğum gibi sosyal mecralara göre iki adımlı doğrulama ismi farklılık gösterebiliyor.

Haftaya görüşmek üzere… 
Hoşçakalın.

YORUM EKLE

banner12