banner12
25 Nisan 2018 Çarşamba

Şemdinli kırsalında 3 terörist etkisiz hale getirildi

Yabancı Kadın Belediye Yetkililerinden Meram’a Ziyaret

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde yürütülen “Yerel Yönetimlerde Kadın İstihdamı ve Kadına Yönelik Çalışmalar” konulu program kapsamında...

10 Mart 2016 Perşembe 13:10
Yabancı Kadın Belediye Yetkililerinden Meram’a Ziyaret

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde yürütülen “Yerel Yönetimlerde Kadın İstihdamı ve Kadına Yönelik Çalışmalar” konulu program kapsamında farklı ülkelerden gelen kadın belediye yetkilileri Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’yu ziyaret etti.
Meram Belediyesi tarafından kurulan Konya’daki ilk kadın girişimci kooperatifi olan Bacıyan-ı Meram’da incelemelerde bulunan ve aralarında Bosna Hersek, Karadağ, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Makedonya ve Romanya’dan kadın belediye yetkililerinin bulunduğu heyet daha sonra Meram Belediye Başkanı Fatma Toru’yu ziyaret etti. TDBB Dış İlişkiler Uzmanı Sabiha Tuğba Ekşi’nin refakat ettiği heyette Meram Belediyesinin bayan meclis üyeleri de yer aldı.
“YEREL YÖNETİMLERDE KADIN YÖNETİCİLER ARTIYOR”
30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerle birlikte Türkiye’de yerel yönetimlerdeki kadın yönetici sayısının arttığını kaydeden Başkan Fatma Toru, “Yerel yönetimlerde kadınların belediye başkanı ve meclis üyesi olarak söz sahibi olmasını önemsiyoruz. Çünkü özellikle şehirlerde kadınların yaşadıkları sorunların çözümü belediyecilik hizmetleriyle doğrudan alakalıdır. Bunlara çözüm üretmek adına farklı alanlarda çalışma yapma imkânı bulduk. Farklı ülkelerde yerel yönetimlerde görev yapan bayanların bu organizasyonla şehrimize gelmesi bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Özellikle Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ne üye ülkelerde kadın yöneticilerin sayısının artmasını temenni ediyorum” dedi.
BACIYAN-I MERAM’I ÇOK BEĞENDİLER
Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, belediye öncülüğünde kurdukları Konya’daki ilk kadın girişimci kooperatifi olan Bacıyan-ı Meram hakkında da bilgi vererek, “Anadolu’da 13. yüzyılda Ahilik teşkilatı kurulmuştur. İlme, sanata ve ahlaka son derece önem verilen Ahilikte, kadının da sosyal ve ekonomik hayatta önemli bir yeri vardı. Kadınların teşkilatlanıp gelişmesi için Ahi Evran’ın eşi Fatma Bacı, dünyanın ilk kadın teşkilatı olan "Bacıyan-ı Rum" teşkilatını yani Anadolu Kadınlar Birliği’ni kurmuştur. Biz de bayan bir belediye başkanı olarak geçmişle günümüz arasında köprü kurarak “Bacıyan-ı Meram” kooperatifini kurduk. Temel felsefemiz; kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve aile ekonomisine katkı sağlayabilmesidir” diye konuştu.
Farklı ülkelerden gelen bayan belediye yetkilileri de ülkelerinden getirdikleri selamları Başkan Toru’ya ileterek özellikle Bacıyan-ı Meram Kooperatifi’nin çalışmalarını çok beğendiklerini ifade ettiler.
Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, misafirlerine geleneksel el sanatlarıyla yapılan keçe ve şal hediye etti.

    Yorumlar

EN ÇOK SIĞINMACILARA KAPISINI AÇAN ÜLKELER

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner51
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
E-GAZETE
  • Bursa'nın En Güncel Haber Sitesi - Dünya ve Türkiye Haberlerini  Bizimle Yakalayın - 13 Nisan 2018 Manşeti
  • Bursa'nın En Güncel Haber Sitesi - Dünya ve Türkiye Haberlerini  Bizimle Yakalayın - 21 Eylül 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV