BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ:: HAZIRLIKLAR TAMAM

 

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ:

HAZIRLIKLAR TAMAM

 

İNCE MEDYA’yı makamında kabul eden Alinur Aktaş, Bursa için belirlediği hedefleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bursa programı için yapılan hazırlıkları anlattı.

 

 

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş: “Bursa’ya hizmet etmekten başka hiç bir gayemiz yok. Ekibimizle öncelikle 1.konumuz trafik, ulaşım, 2. Konumuz kentsel dönüşüm, 3. Konumuz  yeşil Bursa, tarih şehri bursa veya yeşille ağaçla bezenmiş bir Bursa oluşturabilmek için yol haritası belirledik kendimize. Pazar günü ALLAH’ın izni ile müthiş efsane bir katılım olacak.  Biz de konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye çalışıyoruz.  Bursa Cumhurbaşkanı ile buluşacak. Bu heyecanı Bursa halkında görüyorum. Cumhurbaşkanımız kadın kolları kongresi için geliyor. Bu Bursa’ya Cumhurbaşkanımızın verdiği önemi gösteren çok önemli bir ayrıntı.”

Necmi İnce: Acil eylem planını da açıkladınız başkanım süreçle ilgili neler söyleyeceksiniz?

Alinur Aktaş: Önce Bursa’ya hizmet etmekten başka hiç bir gayemiz yok. Ekibimiz ile birlikte heyecanlı bir şekilde 3 Casım Cuma gününden itibaren işe başladık. Önce bir aylık süreçte vatandaşa kulak vererek tespitler yaptık. Zaten üç buçuk yıldır belediye başkanı  olmam nedeni ile mecliste olduğumdan dolayı buradaki sorunları, konuları biliyordum. Dolayısıyla ekibimizle öncelikle 1.konumuz trafik, ulaşım, 2. Konumuz kentsel dönüşüm, 3. Konumuz  yeşil Bursa, tarih şehri bursa veya yeşille ağaçla bezenmiş bir Bursa oluşturabilmek için yol haritası belirledik kendimize. Önümüzde 15 -16 aylık bir süreç vardı. Bu gün ise 14 buçuk ay var seçime. Planladığımız projeleri en hızlı bir şekilde bitireceğiz.

Necmi İnce: Bu projeler ne zaman hayata geçer?

Alinur Aktaş: Şu an Esentepe kavşağı üzerinde çalışıyoruz.  Bursa’da iki günde bitecek kavşaklarda var, bir haftada bitecek kavşaklarda var. Vatandaşlardan abi sanki trafikte  rahatlama var lafını çok sık duymaya başladım.  Trafiğin rahatlaması içi n denetimde çok önemli, şerit genişletilmesi de  önemli. Bu şehirde 20 yıllık, 25yıllık sorunlar var. Yol, kavşak yaparak trafiği rahatlatırsın ama iyi denetim yapmadan bunlar etkili sonuçlar vermez. Acil eylem planı ile trafiği %30-40 oranında rahatlatmayı planlıyoruz.

 Necmi İnce: Kaç aylık sürede trafik ciddi anlamda rahatlar?

Alinur Aktaş: Bu yılın ikinci yarısından itibaren  kendini tamamen hissettirir.

Necmi İnce: Bursa’nın merkezinin zaman geçtikçe cazibesini yitirdiği görülüyor? Şehrin merkezinin cazibesini arttırmak için projeleriniz nedir? Bursa’da ulaşımının İstanbul’a göre pahalı olduğu iddiaları var. Bunun hakkında ne söyleyeceksiniz?

Alinur Aktaş: Şimdi birinci konu doğru ama bu henüz gerçekleşmedi.  Altıparmak’ta beş altı senedir hatta on senedir şehrin belirli noktalarında pasifize söz konusu.  Bunun sebeplerini iyi algılamamız lazım. Mesela hanlar bölgesinde kırk küsür çarşı var. Onların başkanlarıyla, yardımcılarıyla bir toplantı yaptım. Dedim ki siz burada cayır cayır iş yaparken o zaman Korupark’lar yoktu o zaman Kent Meydanı yoktu, o zaman As Merkez yoktu. Artık bunlar var ve bir mıknatıs gibi çekiyor insanı. Git yanaştır arabanı yavaşça  alışverişini yap, fakat buna rağmen dedim sizin hala bir nostaljiniz, hala bir farklılığınız, ayrıcalığınız var. Burasının kent ekonomisine katkı noktasında canlanması gerek.

Necmi İnce: İstiklal  Caddesi gibi yapılabilir mi?

Alinur Aktaş: Işıklandırma, renklendirme ve çekim merkezi oluşturacak birkaç unsur getirmek lazım oraya. Suriyeli vatandaşların orada çok yaşaması, bu manadaki hızlı dönüşüm de  böyle bir olguyu oluşturdu.

Necmi İnce: Şehir içi otobüs taşımacılığında durum ne şu an?

Alinur Aktaş: Otobüsler zarar ediyor. Bizim insanları toplu ulaşıma teşvik etmemiz lazım. Bunu sadece fiyatla sağlayamayız. Fiyat da önemli bir unsur ama bunu teşvik edecek başka unsurlarda çıkarmamız lazım. Tren istasyonlarına otopark yapmamız gerek. Tren istasyonlarında tuvalet lavabo yok.  Senin istasyonunda asansörler çalışmıyor, onlar tek tek yapılacak sık sık arızalar oluyor. Zaman içinde tüm bu sorunları çözeceğiz.

Necmi İnce: Bu hafta sonu  Cumhurbaşkanımız Bursa’ya geliyor. Bu konu hakkında neler söyleyeceksiniz, hazırlıklar nasıl gidiyor?

Alinur Aktaş: Pazar günü ALLAH’ın izni ile müthiş efsane bir katılım olacak.  Bizde konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye çalışıyoruz.  Cumhurbaşkanımız kadın kolları kongresi için geliyor. Bu Bursa için çok önemli bir ayrıntı.

 Necmi İnce: Konu Cumhurbaşkanımız dan açılmışken Doğanbey ile ilgili bir görüşmeniz oldu mu?

Alinur Aktaş: Ben külliyede toplantıya da gittim. Yani eskisi gibi değil. Cumhurbaşkanımızla sadece törenlerde falan görüşmüyorum. Büyükşehir belediye Başkanı olarak biraz daha fazla büyükşehir başkanlarına mahsus toplantılar oluyor. Mesela bir aylıkken falan öyle bir toplantıya katıldım. Açıkçası şimdi yani bununla beraber birkaç konu var Cumhurbaşkanımızla konuşacağımız. Cumhur başkanı süreçleri bilmek istiyor. Çünkü görev tebliğinde bu dediğim görevleri pat pat o söyledi zaten. burayı araştıran vardır, rapor alıyordur burası 4. büyükşehir.