banner12
banner63
22 Mayıs 2018 Salı

AK Parti Bursa 27. Dönem Milletvekili Aday listesi belirlendi.

İstanbul'un kültürel geçmişi ve geleceği çalıştayda ele alınacak

İstanbul'un kimliğini oluşturan unsurlar İstanbul Kültür Çalıştayı'nda masaya yatırılacak.

10 Mayıs 2018 Perşembe 16:45
İstanbul'un kültürel geçmişi ve geleceği çalıştayda ele alınacak

 Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen İstanbul Kültür Çalıştayı, yarın başlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, geçmişe tanıklık etmiş tarihi yapılarından kentin renkli yapısını ortaya koyan sosyal hayatına, İstanbul'un kimliğini oluşturan tüm unsurlar İstanbul Kültür Çalıştayı'nda masaya yatırılacak.

İstanbul'un tarihi, sosyal ve kültürel birikiminin tüm yönleriyle ele alınacağı çalıştay, yarın ve 12 Mayıs'ta Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilecek.

Açılışını, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un yapacağı çalıştayda, 11 komisyonda Türkiye'nin önde gelen 215 ilim, fikir, kültür, düşünce insanı, İstanbul kültürünün dününü, bugününü ve geleceğini konuşacak.

Çalıştayın sonunda komisyonlardan çıkan öneriler, "İstanbul Kültür Çalıştayı Sonuç Raporu"nda toplanacak.

Çalıştayda tartışılacak ana konu başlıkları ise şunlar olacak:

"İstanbullu OlmakŞehirKimlikŞuur", "İstanbulMimari Miras", "İstanbul'un Kültürel Ortak YönetimiYerelUlusalKüresel", "İstanbul'u Tasarlamak2023'ten 2053'e", "İstanbulKültür ve Diplomasi", "İstanbulİnsanlar", "İstanbul: Edebiyat", "İstanbulSanat", "İstanbulGündelik Yaşam", "İstanbulKültürel Mekanlar", "İstanbulYayıncılık Kültürü."

Çalıştayda ayrıca, kültürel mekanlar ve yayıncılık kültürü bağlamında İstanbul'un geleneksel ve güncel haritaları da çıkarılacak.

"Böylesi bir zenginlik dünyanın başka hiçbir yerinde yok"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul'un, camileri, türbeleri, su kemerleri, tarihi anıtları, antik yapılarıyla büyük bir çeşitliliği barındırdığını belirtti.

Dünyanın hiçbir yerinde medeniyetleri İstanbul'daki gibi kucaklayan, kültürel olarak diri duran bir yer olmadığını vurgulayan Kurtulmuş, "İstanbul'daki tek bir mezar taşı bile bize çok şey anlatır. Bu şehirde hangi köşeye bakarsanız bakın mutlaka bir güzel eser görürsünüz." ifadelerini kullandı.

Bakan Kurtulmuş, açıklamada şu görüşlere yer verdi:

"Napolyon'un dediği gibi dünya bir tek ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu. Sultanahmet Meydanı'nda, yüzünüzü denize doğru dönerek sağ tarafınızda baktığınızda Büyük Osmanlı İslam Medeniyeti'nin şaheseri Sultanahmet Camisi'ni, sol tarafına baktığınızda İslam öncesi dönemin en önemli başyapıtlarından biri olan Ayasofya'yı görürsünüz. Sanki her ikisi, birbiriyle konuşuyor, birbiriyle anlaşıyor ve birbirine bir şey anlatıyor gibiler. Böylesine büyük bir zenginliği dünyanın başka hiçbir yerinde bulamazsınız."

    Yorumlar

AK Parti milletvekili aday adayları Anketi

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner51
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
E-GAZETE
  • Bursa'nın En Güncel Haber Sitesi - Dünya ve Türkiye Haberlerini  Bizimle Yakalayın - 21 Eylül 2017 Manşeti
  • Bursa'nın En Güncel Haber Sitesi - Dünya ve Türkiye Haberlerini  Bizimle Yakalayın - 23 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV
banner59