banner12
22 Şubat 2018 Perşembe

Elazığ'da DEAŞ operasyonu: 10 gözaltı

Engelli çocuklar müzedeki etkinliklerle sosyalleşiyor

Astana Milli Müzesi, engelli çocuklar için resim kursları ve heykel sergileri düzenleyerek sanat sevgisi aşılamaya çalışıyor.

05 Şubat 2018 Pazartesi 16:10
Engelli çocuklar müzedeki etkinliklerle sosyalleşiyor
 Kazakistan'ın başkenti Astana'daki Milli Müze, görme ve işitme engelli çocuklar için resim kursları ve heykel sergileri düzenleyerek sanat sevgisi aşılamaya çalışıyor.

Müze, kurulduğu 2014'ten bu yana yürüttüğü sosyal projeler kapsamında her ay çeşitli sanat aktiviteleri ve kurslar düzenliyor, görme ve işitme engelli çocuklara özel etkinlikler sunuyor.

Kazakistan Milli Müzesi Gezi Çalışmaları Merkezi Müdürü Janar Beyisova, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engelli çocukların etkinlikleri büyük ilgiyle izlediklerini belirterek, "Onlar ülkemizin kültürel değerleriyle tanışıyorlar. Bu, önemli çünkü sanat insanları olumlu etkiliyor, onlarda güzellik, iyimserlik ve sevgi hissini uyandırıyor." dedi.

Engelli çocuklara toplumun üyesi olduklarını anlatmak ve hissettirmek gerektiğine dikkati çeken Beyisova, "Amacımız, onların dünyaya bakışını genişletmek, sanatın güzelliklerine dokunmalarını, onları hissetmelerini sağlamak." diye konuştu.

Beyisova, engelli çocukların anne ve babalarının da kendilerini desteklediklerini kaydederek, "Engelli çocuğun yetişmesinde anne babanın rolü önemli. Onlar çocuğunun ne hissettiklerini hissediyor ve onunla aynı duyguları yaşıyor." ifadelerini kullandı.

"Özel hazırlıklar yapıyoruz"

"Özel ziyaretçilerimize özel ilgi gösteriyoruz. Önceden engelli çocuklara nasıl davranılması gerektiğini uzmanlara danışıyoruz." diyen Beyisova, bu ay görme engelli çocukların heykel sergisini ziyaret ettiklerini, gelecek ay da işitme engellilerin ziyaret edeceğini anlattı.

Beyisova, görme ve işitme engelliler için resim ve grafik kursları da düzenledikleri bilgisini vererek, "Kazakistan'daki ünlü ressamlar okullara giderek engellilere ders veriyor. Kurs kapsamında çocukların başarılı çalışmalarını ödüllendiriyoruz ve müzede onların sergisini açıyoruz." şeklinde konuştu.

Engelli çocukların sanat aracılığıyla ruhsal güzelliklerini sergilediklerini, aralarında çok yeteneklilerin bulunduğuna işaret eden Beyisova, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in insan sermayesine önem verilmesi gerektiğini söylediğini belirtti.

Beyisova, "Müzedeki tüm etkinliklerimiz kültürel miraslarımızı tanıtmayı, insanlarda, özellikle çocuklarda vatanseverlik duygusunu uyandırmayı, onları eğitmeyi amaçlıyor." dedi.

"Kızım elleriyle heykel sergilerini izliyor"

7 yaşındaki görme engelli çocuğun annesi Tatyana Hijnyak da kızının yaşıtlarından geri kalmaması ve normal olarak gelişmesi için her şeyi yaptıklarını söyledi.

"Kızımın normal çocuklardan tek farkı elleriyle gömesi." diyen Hijnyak, sözlerine şöyle devam etti:

"Kızım, insanların ellerine dokunarak yaşını tahmin edebiliyor. Milli müzenin düzenlediği sergileri düzenli olarak ziyaret ediyoruz. Bugün de heykel sergisine geldik. Kızım elleriyle heykellere dokunarak, hayvanların nasıl olduğunu öğrenme imkanı buldu. Hayvanların tüm organları detaylı bir şekilde işlenmiş."

Çocuğunun aktif bir hayat yaşadığını kaydeden Hijnyak, müzenin çocuklara böyle etkinlikler düzenlemesinden memnun olduğunu çünkü engellilerin de toplumun parçası normal insanlar gibi her şeye erişim hakkı bulunduğunu sözlerine ekledi.

    Yorumlar

EN ÇOK SIĞINMACILARA KAPISINI AÇAN ÜLKELER

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
banner51
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
E-GAZETE
  • Bursa'nın En Güncel Haber Sitesi - Dünya ve Türkiye Haberlerini  Bizimle Yakalayın - 21 Eylül 2017 Manşeti
  • Bursa'nın En Güncel Haber Sitesi - Dünya ve Türkiye Haberlerini  Bizimle Yakalayın - 23 Haziran 2017 Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV