Sığınmacılar tekbir getirerek Yunanistan’a gitti

Edirne’ye gelerek Yunanistan’a gitmek için 10 gündür bekleyen Suriyeli bir ailenin deniz yolunu kullanarak yasa dışı yolla Yunanistan’a geçişi cep telefonu kamerasına yansıdı.

Sığınmacılar tekbir getirerek Yunanistan’a gitti
banner98
 Bazı sığınmacılar, üstlerinde can yeleği olmadan çocuklarıyla birlikte Yunanistan’a geçişi cep telefonuna kaydetti. Görüntüde sığınmacıların tekbir getirdikleri ve dua ettikleri görüldü. Kurban bayramı öncesi TEM otoyolunu kullanarak İstanbul üzerinden yürüyerek ve otobüslerle Edirne’ye gelen 3 bin Suriyeli sığınmacı, 4. günü TEM otoyolu kenarında bir alanda kamp kurarak geçirdi. Sonra Yunanistan’a gitmek için TEM yolu kenarında hareketlenen sığınmacılar gişelerin bulunduğu alanda güvenlik güçleri engeliyle karşılaştı.

Güvenlik güçlerinin geri çekilmesiyle TEM'de bir hayli yol alan sığınmacılar tekrar güvenlik güçleriyle karşı karşıya geldi. Tek isteklerinin Pazarkule sınır kapısını kullanarak Yunanistan'a oradan da Almanya'ya gitmek olduğunu belirten sığınmacılar, TEM'de eylem yaparak güvenlik güçleriyle tekrar karşı karşıya geldi. Yunanistan’a gidemeyeceklerini anlayan Suriyeliler, güvenlik güçlerinin iknaları sonrası otobüsle Sarayiçi er meydanına getirildi. Burada 6 gün kalan sığınmacılar, kurban bayramının 1’inci günü otobüslerle gitmek istedikleri illere gönderilmişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2015, 13:27

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner100

banner96