İstanbul'dan Edirne’ye uzanan insanlık dramı

İnsan tacirleri tarafından kandırılan mültecilerin Kazlıçeşme’den başlayan çileli yolculuğu Keşan ve Gelibolu’da polis ve jandarmanın yaptığı operasyonla son buldu.

İstanbul'dan Edirne’ye uzanan insanlık dramı
banner98
 Zeytinburnu'ndan Çanakkale'ye uzanan insanlık dramı, İHA kamerası tarafından saniye saniye görüntülendi.

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Avrupa'ya gitme hayaliyle Türkiye'ye gelen mülteciler, insan tacirlerinin hedefi oluyor. İstanbul Zeytinburnu sahilde yaşananlar ise bu kadarına da pes dedirtecek cinsten.

SIĞINMACILAR AKŞAM SAATLERİNDE ZEYTİNBURNU SAHİLDE TOPLANIYOR
Ülkelerinde bulunan savaştan kaçan birçok sığınmacı hemen her akşam Zeytinburnu sahiline gelerek kaçak yollardan Avrupa ülkelerine gitmeye çalışıyor. İnsan tacirleri ise kişi başına yaklaşık 900 TL aldıkları insanları adeta ölüme gönderiyor.
Avrupa’ya kaçma ümidiyle yola çıkmaya hazırlanan bir grup mülteci, yanlarına alabildikleri eşyalar ve çocuklarıyla Zeytinburnu sahiline geliyor. Burada bulunan çimlerde bekleyen sığınmacılar çıkacakları uzun yolculuk öncesi yemeklerini de burada yiyor. Uzun bir bekleyişin ardından daha önceden anlaştıkları insan tacirleri buraya gelerek otobüsleri sahil yoluna yanaştırıyor. Sığınmacılar hızlı bir şekilde adeta balık istifi otobüslere bindirilerek yola çıkılıyor.

ÖLÜME YOLCULUK İHA KAMERASINDA
Sığınmacıların çileli kaçış yolculuğu ise bundan sonra başlıyor. Otobüs ilk olarak tüm ışıklarını kapattıktan sonra sahil yolundan Eminönü istikametine doğru yola çıkıyor. Herhangi bir takip olmadığından emin olan insan tacirleri daha sonra tekrar aynı istikametten geri dönerek basın ekspres yolunu takip ederek Tem otoyoluna çıkış yapıyorlar. Tem otoyolunda dikkat çekmek istemeyen araç şoförleri çok yavaş bir şekilde ilerliyor. Otobüsler herhangi bir ihbar olabilir endişesiyle mola vermeden yoluna devam ediyor. İstanbul çıkıldıktan hemen sonra otobüsler Tem otoyolunda olabilecek herhangi bir polis çevirmesine karşı D-100 Karayolu'na dönüyor. Göçmelerin bir kısmı Çanakkale’ye bir kısmı ise Edirne’ye götürülüyor. Çanakkale’ye giden otobüs herhangi bir çevirme ihtimaline karşın ana yoldan çıkarak çok kötü durumda olan dağ yollarını kullanarak Gelibolu’ya ulaşıyor. Edirne’ye gidecek otobüs ise D-100 Karayolu'nu kullanıyor.

SIĞINMACILAR İÇİN UMUTLAR GELİBOLU VE ÇANAKKALE’DE SON BULDU
Sığınmacıları taşıyan ve takip edilen otobüsler’den bir tanesi Keşan yolu üzerinde hazır bekleyen Jandarma ekipleri tarafından durduruldu. Otobüste inceleme yapan ekipler 50’nin üzerinde sığınmacı olduğunu tespit etti. Başka bir otobüs ise Gelibolu İskelesi'nde polis ve jandarma ekipleri tarafından durduruldu ancak kalabalıktan yararlanan üçüncü otobüs feribota binerek karşıya geçmeyi başardı. İskele’de durdurulan ve ilk incelemesi yapılan otobüs’ün 54 kişilik olduğu ancak 70’e yakın sığınmacının otobüste olduğu tespit edildi. Otobüs daha sonra iskeleden Gelibolu İlçe Emniyet Müdürlüğü bahçesi’ne çekildi ve incelemesi burada devam etti.

Otobüsler’de yapılan incelemeler sonucu çok sayıda can yeleği ele geçirilirken otobüs şoförlerinden bir tanesi içeride bulunan yolcuları tanımadığını ve turist olduklarını bildiğini bir otelden aldığını iddia etti. Yaşananlara kayıtsız kalamayan jandarma komutanı ise İnsan tacirlerine ders niteliğinde sözler söyledi. Komutan içeride bulunan yolcuların yarısından fazlasının çocuk olduğunu belirterek “Siz bu insanları ölüme götürüyorsunuz. Yazık değil mi? bu nasıl vicdan sizde vicdan var mı? Küçük yaşta çocuklar sahillere vuruyor nasıl vicdanınız var doldurmuş götürüyorsunuz. Bu otobüs’ün yarısından fazlası çocuk bu çocuk karşıya geçecek öldüğü zaman nasıl vicdanın rahat edecek. Senin çocuğun yok mu”dedi.

SIĞINMACILAR’DAN KAÇAK YOLCULUK İÇİN 900 TL ALINMIŞ
Ekipler otobüste bulunan bazı sığınmacılarla konuşarak İnsan tacirleri ve verdikleri ücret hakkında bilgi aldı. Bir sığınmacı ise nereye götürüldüğünü bilmediğini ama yurt dışı için çok fazla para istediklerini, kendisinin de çok parası olmadığı için 900 TL vererek Edirne’ye gitmek istediğini belirtti. Yapılan incelemelerin ardından mülteciler, başka illerde bulunan kamplara gönderilirken, otobüs şoförleri ise gözaltına alındı. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2015, 11:36

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner100

banner96