Erdoğan'dan 177 yıl sonra bir ilk

1838 yılından bu yana ilk defa Türkiye-Belçika arasında bir resmi davetin kabul edildiğini belirterek, Belçika’nın başkenti Brüksel’e gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk vatandaşlarına seslendi.

Erdoğan'dan 177 yıl sonra bir ilk
banner98
 Fransa’nın Strazburg kentinde katıldığı “Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses” mitinginin ardından resmi temaslarda bulunmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, binlerce Türk vatandaşı tarafından karşılandı. Erdoğan, Brüksel’de ikamet edeceği Steigenberger Hotel önünde toplanan binlerce Türk vatandaşına seslendi. Elinde beyaz bir güvercinle konuşmaya başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ak güvercinlerle inşallah hak ve özgürlükler noktasında verdiğiniz, verdiğimiz mücadeleler inanıyorum ki her geçen gün güçlenerek devam ediyor. Hayırlı olsun diyoruz” dedi ve besmele çekerek elindeki güvercini özgür bıraktı.

“MİLYONLARCA SES TERÖRE KARŞI TEK SES”

Erdoğan konuşmasında, “Milyonlarca ses hamdolsun tek ses oldu. Neye karşı, teröre karşı tek ses oldu. Ve şimdi de Brüksel’de yine milyonlarca ses teröre karşı tek ses, bunu görüyorum. Bizler, bugüne kadar adaletin tesisi noktasında yürüttüğümüz mücadelemizi bundan sonra da gerek ülkemiz gerek dünyanın her yerinde aynı kararlılıkla devam ettireceğiz” diyerek, “Şu anda bildiğiniz gibi ülkemizde 2 milyon Suriyeli ve Iraklı mülteci var. Bunlara ev sahipliği yapan biziz. Yaptığımız harcama 7,5 milyar dolar. Peki dünyadan bize gelen destek ne? 419 milyon dolar. Şu anda Türkiye’de 2 milyon mülteci peki Avrupa’da ne kadar mülteci var diye baktığınız zaman Avrupa'nın tamamındaki mülteci sayısı 250 bin civarında” dedi.
"Nerede kaldı İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi?" sözlerini Brüksel’de de vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Akdeniz şu anda kan gölüne döndü. Ve biz bu yılın başından itibaren şu ana kadar sahil güvenlik botlarımızla 60 bin ölüme gitmek üzere olan insanı Akdeniz’den kurtardık. Bu Yezidi’dir demedik bu Hristiyan’dır demedik, bu Müslüman’dır demedik. Herhangi bir ayrıma tabii tutmaksızın sadece bu insandır dedik ve kabullendi. Ülkemizdeki bazı siyasiler maalesef Suriye ve Iraklıları Suriye ve Irak’a geri göndermenin de taahhüdü içerisindeler” şeklinde konuştu.

“Kobani’den gelenlere kapımızı açtık. Hani birilerinin söylediği gibi değil. Biz açtık kapımızı. 220 bin insana kapısını açan biz, kamplarda onları yediren içiren, giydiren, sağlığına dikkat ettiren yine biz” diye konuşan Erdoğan, “Ama bunda bile şahsımla alakalı, ülkemle alakalı çok çirkin, yalan ve iftiralar attılar. Ve şu anda 80-90 bin kadarı tekrar Kobani’ye döndü. Diğerleri yine ülkemde, biz geri göndermedik. Ama sırtını terör örgütüne dayamış olan bazı siyasiler onların kendilerini koruduğunu iddia ediyorlar, yalan. Böyle bir şey yok, bunları biz güvence altına aldık ve güvencemiz altında da devam ediyor” dedi.

“BİZİM KİTABIMIZDA AYRIMCILIK YOK”

“Kim derdi ki Kastamonu’da havalimanı olacak, kim derdi ki Ağrı’da bir havalimanı olacak. Kim derdi ki Şırnak’ta bir havalimanı olacak? Biz bu havalimanlarını yaptık neden? Bizim kitabımızda ayrımcılık yok da onun için” diyen Erdoğan, “Bölücü terör örgütü her türlü eylemi yaptı. Müteahhitler tehdit edildi kaçırıldı ama biz yaptık. Bakınız barajlar bombalanıyor, ama biz yola devam ediyoruz. Niye? Oradan çıkacak olan su hem içme suyudur hem enerjidir hem de tarım alanlarının sulanması için orada bir hayat yapmaktadır. Ama bunların kitabında böyle bir şey yok. Ama biz yola devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“ECDADIMIZ FATİH, KARADAN GEMİLERİ YÜRÜTTÜ, BİZ DE DENİZİN ALTINDAN MARMARAY’I YÜRÜTTÜK”

“Evet, ecdadımız Fatih, karadan gemileri yürüttü. Biz de denizin altından Marmaray’ı yürüttük” diye konuşan Erdoğan, yılda 150 milyon yolcu kapasitesi olacak bir havalimanının da yapıldığını ve yatırım bedelinin 12 milyar Euro olduğunu söyledi.

1 Kasım’daki seçimlere Avrupa’daki vatandaşlarının katılımının önemine dikkat çeken Erdoğan, “Demokratik hakkınızı son noktaya kadar kullanmalısınız. Terörü yenmek için kullanmalısınız. Daha güçlü bir Türkiye için kullanmalısınız. İnanıyorum ki bu kararlılığınızı 1 Kasım’da ortaya koyacaksınız” notunu düştü.

1838 YILINDAN BU YANA TÜRKİYE-BELÇİKA ARASINDAKİ İLK RESMİ DAVET

Kralın davetlisi olarak Belçika’da olduklarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1838 yılından bu yana ilk defa Türkiye-Belçika arasında bir resmi daveti bu şekilde gerçekleştirmiş olacağız. Temenni ediyorum ki bu görüşmede yine Belçika-Türkiye arasındaki münasebetlerimizi de çok daha farklı bir noktaya taşıma fırsatını bulacağız” dedi ve vatandaşları selamlayarak konuşmasına son verdi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2015, 08:48

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner100

banner96