Eker'den 'Milli Botanik Bahçesi kararına' tepki

Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili adayı Eker, Ankara’daki Türkiye Milli Botanik Bahçesi’yle ilgili yürütmenin durdurulma kararına tepki gösterdi.

Eker'den 'Milli Botanik Bahçesi kararına' tepki
 Eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili adayı Mehdi Eker, Türkiye Tohumcular Birliği ve Bitkisel Üretim Ulusal Ürün Konseyleri Buluşması Toplantısına katıldı. Burada bir konuşma yapan Eker, Ankara’daki Türkiye Milli Botanik Bahçesi’yle ilgili yürütmenin durdurulma kararını eleştirerek, “Ankara’daki bir oda başvurdu ve idari mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu memlekete bir şey kazandıralım diye bir dertleri yok. Sadece yıkalım diyorlar” dedi.

Eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Mehdi Eker, Esenyurt’ta düzenlenen Türkiye Tohumcular Birliği ve Bitkisel Üretim Ulusal Ürün Konseyi Toplantısına katıldı. Burada sektörün önde gelen temsilcilerine seslenen eski Bakan Eker, tohumculuk sektörünün 15 sene öncesindeki durumundan çok ileride olduğunu söyleyerek, “Tohumculuk sektörü ile ilgili kanunu Kasım 2006’da çıkardık. Ağır hakaretler işittik. Ufku olmayanlar, sadece yıkmaya ayarlı olanlar bizi çok eleştirdi. Biz onlara aldırmadık. Herkesin bir işi vardır tabiatta. Kimi yıkmak için kimi yapmak için, onlar o fonksiyonlarını yapıyorlar. Varsın yapsınlar" dedi. Tohum üretiminin AK Parti iktidarında arttığını söyleyen Eker, “Biz 145 bin ton tohum üretimini, 775 bin tohum üretimine çıkardık. Üçüncü büyük tohum gen bankasını kurduk. Enformatik kirlilikle 'şurdan tohum alıyoruz. Türkiye muhtaç' gibi şeyler söyleniyor. Türkiye’de üretilen tohumlarla ilgili maksadını aşan, cehalet örneği açıklamalar var. Gerçekle hiçbir bağı bağlantısı yok. Topluma bu kirli enformasyonu enjekte etmeye çalışıyorlar. Kirliliği temizlemek zor olmakla birlikte, bizim görevimiz bu kirli havayı, kirli enformasyonu bertaraf etmek. İnsanlar yedikleri ve içtikleriyle problemli hale gelmemeli. Türkiye’de bir tek gram GDO’lu tohum çekirdeği üretilmezken ve çok ağır hapis cezası öngören yasa değişikliğini yapmamıza rağmen hala toplumda GDO’lu tohumdan söz ediliyor. Doğru malumatı topluma yaymak sunmak durumundayız” dedi.

Türkiye Milli Botanik Bahçesi’yle ilgili yürütmeyi durdurma kararının çıkmasını eleştiren Eker, “İçinde iki tane gölet olan alanı ağaçlandırdık. Kimse zarar vemesin diye 2011 yılında kanunu çıkardık. Çok yoğun çabayla yaptık. Belli bir noktaya geldik. Geçen hafta Çevre Şehircilik Bakanlığının planı üzerinde birileri kalktı yürütmesini durdurmasına karar verdi. Bir idare mahkemesi. Niye? Ankara’daki bilmem ne odası başvurmuş, işleri güçleri yapılan faaliyetleri engellemek. Bir gün gider yolu durdururlar, bir gün gider köprüyü durdururlar. Bu memlekete bir şey kazandıralım diye bir dertleri yok. 'Yıkalım yıkalım yıkalım' derler. Türkiye ilerlemesin diye uğraşırlar. Dertleri bu. Başka bir şey değil. Milli botanik bahçesine böyle bir karar verildi. Halbuki bahçe halka açık. Amacımız orda Türkiye’de kayıt altındaki 4200 endemik bitki türünün tamamını bir alanda toplamak" diye konuştu.

1 Kasım seçimlerini de değerlendiren eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “Kader seçimi bu. Mehdi Eker’in vekil seçilmesinin hiçbir önemi yok. Çünkü Türkiye’nin kader seçimi. Ya istikrar içinde Türkiye büyüyecek ya koalisyonların türbülansına girecek. Türkiye kan ağlıyor. Akan Türkiye’nin kanı. Yüz sene önce Sultan Abdulhamit’i ittifakla devirmeye çalışan zihniyet, onun arkasından Osmanlı’yı nasıl parçaladıysa, bugün aynı zihniyet Türkiye’nin başına tebelleş olmuş. Koalisyon hükümetleriyle hiçbir karar alınmaz. Barış ve huzur ihtiyacımız var. Güvenli ortam ihtiyacımız var. Ekonomik istikrar ihtiyacımız var. Bunlar da siyasi istikrara bağlı. Bunun anahtarı 1 Kasım günü" şeklinde konuştu.
Ardından sektör temsilcileri eski Bakan Eker’e plaket takdim etti. 

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2015, 18:04

Ali Sünlüklü

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96